Przysądzenie własności a eksmisja

Pytanie:

"Kupiłem nieruchomość stanowiącą budynek administracyjny o powierzchni około 1200 metrów kwadratowych na licytacji komorniczej. W budynku tym zameldowana na stale jest kobieta w wieku lat 50 z pełnoletnim synem w wieku lat 23. Jest tam zameldowana od pięciu lat, mimo iż budynek nie jest lokalem mieszkalnym, a budynkiem administracyjnym, gdzie mieściły się biura dawnego PGR. Dostałem już postanowienie sądu o przysądzeniu prawa własności, czekam teraz na jego uprawomocnienie się. Kobieta ta była znajomą poprzedniego właściciela nieruchomości, dlatego sobie tam zamieszkiwała i nadal zamieszkuje oraz jest zameldowana. Komornik jak i sad podczas licytacji poinformował mnie, że kobieta z synem zamieszkują tam bez żadnego tytułu prawnego do lokalu. Czy po uprawomocnieniu się postanowienia o przysadzeniu własności, żądając eksmisji tej kobiety z synem, mam się zwrócić o to bezpośrednio do komornika, czy też do sądu? Jaka jest procedura?"

Odpowiedź prawnika: Przysądzenie własności a eksmisja

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości. Zasadniczo nakaz wydania nieruchomości, o którym mowa wyżej, powinien być skierowany przeciwko obecnemu posiadaczowi wymienionemu w protokole opisu i oszacowania nieruchomości (art. 947 § 1 pkt. 5 kpc). Jeśli mielibyśmy do czynienia z taka sytuacją, wystarczające jest nadanie postanowieniu o przysądzeniu własności klauzuli wykonalności i skierowanie wniosku do komornika.

W judykaturze rozstrzygany był też problem, gdy w postanowieniu nie wskazano posiadacza. Zgodnie z orzeczeniem SN z 10 lutego 2006 r., III CZP 127/05, prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności stanowi z mocy art. 999 § 1 kpc tytuł egzekucyjny do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości przeciwko niewymienionemu w tym tytule dłużnikowi egzekwowanemu. Wykonanie wynikającego z takiego postanowienia obowiązku wydania nieruchomości nabywcy następuje po nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko dłużnikowi egzekwowanemu.

Jak widać z powyższego odpowiedź SN jest korzystna dla wierzyciela, ale została podjęta w oparciu o stan faktyczny, w którym osobą zajmującą nieruchomość był były jej właściciel.

W opisanym przypadku pojawiają się więc wątpliwości czy sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko zamieszkującym w budynku osobom. W takim wypadku konieczne będzie skierowanie powództwa na podstawie art. 222 kodeksu cywilnego. Nie da się bowiem wykluczyć, że zamieszkały one w tym budynku na podstawie umowy użyczenia zawartej z poprzednim właścicielem, choćby w sposób dorozumiany.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej lub wydzierżawionej. Rozumiemy jednak, iż w Pana przypadku nie mamy do czynienia z tymi stosunkami prawnymi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika