Kserokopie dokumentów Wspólnoty Mieszkaniowej

Pytanie:

"Nasz Zarządca odmawia kserokopii uchwał podjętych na zebraniu wspólnoty tłumacząc, ma taką opinie prawną od swojego prawnika. Naszym zdaniem kserokopie uchwał są jednym z elementów kontroli nad Zarządcą i nie chcemy z takiej możliwości zrezygnować. Czy Zarządca może odmówić właścicielowi lub ich przedstawicielstwu wglądu do dokumentów lub ich kopii, które dotyczą Wspólnoty? Czy dokumentacja dotycząca Wspólnoty (np. finansowa) za okresy minione w razie zmiany Zarządcy pozostaje u dotychczasowego czy jest własnością Wspólnoty i wraz z nią wędruje nowego zarządcy?"

Odpowiedź prawnika: Kserokopie dokumentów Wspólnoty Mieszkaniowej

Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o własności lokali, prawo kontroli zarządu służy każdemu z właścicieli lokali. Właściciele lub właściciele mogą także ustanowić pełnomocnika, który w ich imieniu ma zapoznać się z dokumentami dotyczącymi wspólnoty lub sporządzi odpis interesujących właścicieli dokumentów. Mogą Państwo zrobić odpis dokumentu, natomiast przepis nie zobowiązuje wprost zarządcy do sporządzania dla właścicieli kopii. Wydaje się, iż za sporządzenie kopii zarządca może zażądać zwrotu kosztów (czyli zapłacą Państwo jak za ksero). "Członek wspólnoty ma prawo kontroli działalności zarządu. W szczególności ma prawo wglądu do ksiąg i dokumentów oraz sprawozdań. Ma również prawo żądać informacji i sprawozdań dotyczących stanu majątku (aktywów i pasywów) wspólnoty i wyjaśnień w kwestiach związanych z zarządem wspólną nieruchomością" (Własność lokali. Komentarz, wzory pozwów i wniosków sądowych, Roman Dziczek, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2004, wydanie III).

Dokumentacja dotycząca wspólnoty, np. umowy z dostawcami wody czy ciepła, z firmą sprzątającą itp. oraz wszelkie dokumenty związane z wykonywaniem tych umów, związane z wpłatami właścicieli, rachunkiem bankowym, dokumentacja techniczna itp. powinny zostać przekazane nowemu zarządcy. Poprzedni może zabrać ze sobą tylko te dokumenty, które są związane z jego działalnością gospodarczą.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika