Uprawnienia do prowadzenia skutera-motorowera

Pytanie:

"Moja córka kupiła się skuter-motorower o pojemności silnika 49cm3. Córka ubezpieczyła sobie skuter –motorower, zarejestrowała go sobie na siebie. Sprzedawca poinformował córkę, że nie musi mieć żadnych uprawnień do prowadzenia skutera-motorowera. Moja córka ma 21-lat - jest pełnoletnia. Policja poinformowała córkę, że do prowadzenia pojazdu wystarczy dowód osobisty. Czy osoba pełnoletnia potrzebuje jakieś uprawnienia do prowadzenia skutera-motorowera o pojemności silnika do 49cm3 czy wystarczy tylko dowód osobisty do prowadzenia takiego pojazdu?"

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia do prowadzenia skutera-motorowera

Zgodnie z art. 87 ust. 3 kodeksu drogowego, nie wymaga się uprawnienia do: 

  1. kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat
  2. prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Z kolei na podstawie art. 2 pkt 46 definicja motoroweru wskazuje, że jest to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jak wynika z powyższego Pańska córka nie potrzebuje dodatkowych uprawnień na zakupiony skuter. Jak wynika z opisu sytuacji, uzyskał Pan prawidłowe informacje na Policji. Córka, bowiem będzie mogła prowadzić skuter na podstawie dowodu osobistego - potrzebnego dla udokumentowania swojej pełnoletności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jaki skuter? 2021-04-07 23:04:38

    49cc

  • karolina 2013-02-03 17:58:23

    witam proszę mi powiedzieć, do jakiej pojemności silnika skutera wystarczy tylko dowód osobisty? zamierzam kupić skuter, i chciałabym, aby "normalnie jeździł" ;) proszę o wszelkie informacje pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika