Przekazanie gospodarstwa rolnego
Pytanie:
"Ojciec zamierza przekazać synowi oraz córce dwa gospodarstwa rolne, których jest jedynym właścicielem na mocy postanowień sądu (dotyczą oddzielnie dwóch gospodarstw). Ponadto posiada akty własności ziemi dla obu gospodarstw oraz w przypadku jednego sporządzone przed kilkoma laty wyrysy z mapy ewidencyjnej i jest urządzona księga wieczysta. Nie toczą się żadne postępowania sądowe związane z tymi gospodarstwami. Gospodarstwa nie są obciążone długami i nie jest na nie ustanowiona hipoteka. Tylko jedna nieruchomość ma założoną księgę wieczystą. Ojciec został jedynym właścicielem obu gospodarstw na mocy oddzielnych postanowień sądu o nabyciu spadku po dwu różnych osobach. Ojciec jest jedynym spadkobiercą obu gospodarstw. Akty własności ziemi zostały wydane dla obu gospodarstw 2.05.1972 r. Jaka jest procedura prawna przekazania gospodarstw i czy wymagane są dodatkowe dokumenty, mapy poza wymienionymi?"
Odpowiedź prawnika: Przekazanie gospodarstwa rolnego
Aby przekazać, nieodpłatnie, gospodarstwo rolne dzieciom należy sporządzić umowę darowizny. Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Jednakże nie jest możliwe przeniesienie własności gospodarstwa rolnego jako całości. Należałoby osobno przenieść własność każdego z przedmiotów wchodzących w skład gospodarstwa. Domyślamy się, iż przede wszystkim interesuje Państwa przeniesienie nieruchomości stanowiących podstawę tego gospodarstwa. Umowę darowizny nieruchomości należy sporządzić w formie aktu notarialnego. Wystarczające jest co prawda sporządzenie w tej formie jedynie oświadczenia darczyńcy, ale w praktyce obejmuje się aktem oświadczenia zarówno jego, jak i obdarowanego. Do notariusza należy udać się z odpisem z księgi wieczystej. Jeśli nie został w niej jeszcze wpisany ojciec na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, należy zabrać do notariusza także to postanowienie.
W przypadku nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej, należy przedstawić akt własności ziemi oraz postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Zgodnie z art. 92 § 4 ustawy Prawo o notariacie, jeżeli akt notarialny w swej treści zawiera przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa podlegającego ujawnieniu w księdze wieczystej, bądź obejmuje czynność przenoszącą własność nieruchomości, chociażby dla tej nieruchomości nie była prowadzona księga wieczysta, notariusz sporządzający akt notarialny jest obowiązany zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, zawierający wszystkie dane wymagane przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Notariusz jest obowiązany przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu, w terminie trzech dni od sporządzenia aktu.
Przy podpisywaniu aktu notarialnego powinien być więc sporządzony wniosek o założenie księgi wieczystej i dokonanie w niej, a także w istniejącej już księdze, odpowiednich wpisów. Podstawą założenia księgi wieczystej będzie akt własności ziemi, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz obecna umowa darowizny. Ponadto potrzebny będzie aktualny wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów oraz wypis z rejestru gruntów, zaopatrzone w klauzulę, iż przeznaczone są do dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?