Założenie księgi wieczystej po nabyciu spadku

Pytanie:

"Jest trzech spadkobierców. Sprawa spadkowa zakończyła się. Jest wyrok. Równy podział na trzy części. Dwóch spadkobierców złożyło już zeznania. Trzeci zwleka mimo ponagleń Urzędu Skarbowego. Tych dwóch spadkobierców nie może się udać do notariusza póki nie otrzyma zaświadczenia o opłacie podatku. US mówi, że nie dokona naliczenia podatku dopóki trzeci spadkobierca się nie zgłosi i będzie tylko ponaglał, bo jak na razie ma dużo czasu. Problem w tym, że jeden z tych dwóch chciałby przepisać swoją część na drugiego. Księga wieczysta nie jest założona. Czy w tej sytuacji można już zakładać księgę wieczystą na podstawie wyroku sądowego i może tego dokonać jeden ze współwłaścicieli nie pytając innych?"

Odpowiedź prawnika: Założenie księgi wieczystej po nabyciu spadku

Jak wynika z opisu sytuacji sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, nie nastąpił jeszcze jednak jego dział, a głównym przedmiotem należącym do spadku jest nieruchomość. Trzej współspadkobiercy są więc współwłaścicielami nieruchomości zgodnie z zasadami opisanymi w artykule Współspadkobiercy współwłaścicielami, czyli na czym polega wspólność majątku spadkowego

W obecnej chwili nie ma przeszkód, by założyć księgę wieczystą i dokonać w niej wpisu. Jego podstawą będzie bowiem prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Z uwagi na fakt, iż księga nie jest jeszcze założona konieczne będzie również przedstawienie dowodu własności spadkodawcy (np. aktu własności). 

Brak działu spadku nie stoi na przeszkodzie zbyciu przez Pana udziału w nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 1036 kodeksu cywilnego spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku. Na przeszkodzie stoją jednak przepisy podatkowe: Jaki podatek trzeba zapłacić od spadku?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika