Wykonywanie zawodu psychologa

Pytanie:

"Jakie są przesłanki wykonywania zawodu psychologa, formy wykonywania tego zawodu, zakres szczególnych obowiązków (np. obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodowej)? Jak wygląda odpowiedzialność dyscyplinarna psychologa? Poproszę o podparcie się treścią konkretnych artykułów."

Odpowiedź prawnika: Wykonywanie zawodu psychologa

Prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Zgodnie z art. 14 ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów psycholog ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z klientem, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie. Przepisu tego nie stosuje się, gdy poważnie jest zagrożone zdrowie, życie klienta lub innych osób, albo tak stanowią ustawy. Psycholog ma prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego w różnych formach kształcenia podyplomowego. Zgodnie z art. 18 psycholog może wykonywać prywatną praktykę psychologiczną, jeżeli posiada:

  1. prawo wykonywania zawodu

  2. wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych prowadzonego przez właściwą Radę Regionalnej Izby Psychologów.

Prywatna praktyka psychologiczna może być wykonywana jako indywidualna działalność gospodarcza albo w formie spółki partnerskiej, po uzyskaniu zezwolenia właściwego wojewody. Kodeks etyczny jest aktem pozaprawnym. Odpowiedzialność dyscyplinarną psycholog ponosi przed Regionalną Komisją Dyscyplinarną, a karami są upomnienie, nagana z ostrzeżeniem, zawieszenie w prawie do wykonywania zawodu na czas od 3 do 12 miesięcy, skreślenie z listy psychologów z pozbawieniem prawa wykonywania zawodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika