Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Eksmisja lokatorów z mieszkania

Pytanie: Ok 2 lata temu do mieszkania mojego ojca wprowadziła się moja siostra wraz z mężem. Od ok roku zaczęły powstawać konflikty między nimi, kończące się poważnymi kłótniami. Od niedawna zaczęło dochodzić do pobicia mojego ojca. Rzucane są wyzwiska w stosunku do niego oraz groźby pozbawienia życia. Dwa razy ojciec był na obdukcji i za każdym razem sprawa była zgłaszana na policji. Niestety ojciec nie ma żadnych świadków, siostra nie chce zeznawać przeciw mężowi a matka jest ciężko chora i nie może mówić (matka nie może samodzielnie funkcjonować a ojciec jest jej jedynym opiekunem). Mieszkanie, które zamieszkują jest spółdzielcze. Ojciec jest głównym właścicielem (jeżeli jeszcze coś takiego funkcjonuje). Moja siostra i jej mąż są zameldowani tam na stale. Czy istnieje możliwość, aby moja siostra wraz z mężem opuścili to mieszkanie lub w jakikolwiek sposób ograniczenia ich kontaktu z ojcem?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że fakt zameldowania nie ma żadnego wpływu na stosunki własnościowe. Zameldowanie jest stanem faktycznym wynikającym z przepisów prawa administracyjnego. Każda osoba ma obowiązek meldunkowy. Osobą, która posiada „uprawnienia” względem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest Pana Ojciec. Notabene prawo to nie jest prawem własności, lecz ograniczonym prawem rzeczowy. Z punktu widzenia ustawy o ochronie praw lokatorów (...) za właściciela należy traktować Pana ojca, zaś córka i jej mąż są lokatorami. Po pierwsze może Pan ojciec wypowiedzieć nieformalną umowę ustną użyczenia lokalu. Musi dokonać tego na piśmie najlepiej za potwierdzeniem odbioru. Od tego momentu lokal siostra i  jej mąż będą zajmowali bezprawnie. Jeśli się dobrowolnie nie wyprowadzą należy przeprowadzić postępowanie o eksmisję. Zgodnie z art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów (...) jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Eksmisja lokatorów z mieszkania

  • Wiola 2010-02-18 22:25:57

    Re: Eksmisja lokatorów z mieszkania

    Witam.Mam wielki problem:Mieszkam z mężem i dwójka dzieci u mojej babki alkoholiczki(to jest jej mieszkanie własnosciowe)ale my jestesmy zameldowani.Jak wyzej pisałam babka jest alkoholiczka,nie opłaca czynszu,gazu,prądu,ja z mężem robimy dobrowolnie te opłaty(czynsz płace tylko połowe),choc wiem,ze nie musimy tego robic,niedosc ze ma dług we wspólnocie,to jeszce nabrała kredyty których nie spłaca,chciałabym wiedzieć co bedzie jeżeli za długi z banku wkoncu nas beda chcieli wyeksmitowac?Co z moja rodzina?????Pójdziemy na bruk czy dostaniemy mieszkanie zastępcze wraz z babka????Prosze o pomoc w udzieleniu odpowiedzi,z góry dziekuje.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 1
  • 6
  • 0
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.
  • Artur

    ocena usługi:

    Szybko, profesjonalnie, polecam !
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Kolejny już raz skorzystałam z usług e-prawnik.pl i z całą pewnością niejednokrotnie jeszcze skorzystam. Jak zawsze rzeczowe i wyczerpujące potraktowanie tematu, w podsumowaniu cenne wskazówki i wnioski. Dziękuję i polecam.
  • natalia

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i sprawna ocena, bardzo mi pomogła. Dziękuję
  • okael

    ocena usługi:

    Logistycznie i merytorycznie - b. profesjonalnie Będę korzystał z opinii e-prawnik.pl Polecam innym potrzebującym rzetelnej porady prawnej Wiesław S.
  • Antoni

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z pracy biura i profesjonalności .W przyszłości będę też z niego korzystał. Antoni
  • Dorota

    ocena usługi:

    Bardzo szybki i sprawny kontakt.Opinia rzetelna i profesjonalna.Polecam.
  • koniczynka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, rzetelna opinia prawna poparta przepisami prawnymi. Szczerze polecam ten portal. Bardzo dziękuję .

Porady prawne

  • Grożenie ekmisją przez właściciela mieszkania

    Witam. Właściciel mieszkania, w którym mieszkam grozi mi eksmisją, gdyż nie starcza mi już na opłaty. Proszę o radę.

  • Dostarczenie lokalu socjalnego przez właściciela

    Sąd przy wyroku o eksmisji przyznaje prawo do mieszkania socjalnego. Czy ja, jako właściciel (przy udziale komornika) mogę wyegzekwować eksmisję znajdując osobom eksmitowanym (...)

  • Rozwód a wspólnie zajmowane mieszkanie

    Jestem właścicielem mieszkania własnościowego (własność odrębna). Żona wystąpiła o rozwód. Zagroziła, że po rozwodzie będzie mieszkać u mnie, bo sąd przydzieli (...)

  • Zasady wypowiadania umów najmu lokalu

    Czy zasady wypowiedzenia najmu i opuszczania lokalu są takie same dla lokatorow tzw. kwaterunkowych i lokatorów wynajmujących mieszkania na normalnych zasadach, którzy (...)

  • Uzyskanie nakazu eksmisji

    Mam dwa pytania: 1) Jaki jest średni okres orzekania przez sądy prawa do eksmisji niesolidnych lokatorów. Czy jest ustrawowo wyznaczony maksymalny okres? Czy zależy to (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane