Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odmowa złożenia zeznań przez stronę

Pytanie: W wypadku nie dostarczenia zaświadczenia o zarobkach w sprawie o alimenty, Sąd może mnie przesłuchać pod przysięgą w sprawie wysokości moich zarobków. Co może mi zrobić Sąd jak odmówię odpowiedzi?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Sąd może zobowiązać każdego wydając zarządzenie, aby w oznaczonym terminie i miejscu przedstawił dokumenty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba ze zawierają tajemnice państwową. Osoba trzecia, która nie wykonała obowiązku może zostać ukarana grzywną. Oczywiście może się zdarzyć tak, że po wyczerpaniu środków dowodowych lub w razie ich braku, pozostały niewyjaśnione fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Wtedy sąd zgodnie z art. 299 KPC, zarządzi dowód z przesłuchania stron.  

Przesłuchanie po uprzednim odebraniu przyrzeczenia jest dopuszczalne dopiero po przeprowadzeniu przesłuchania bez przyrzeczenia, jeżeli to przesłuchanie nie wyświetliło dostatecznie faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy . Samo złożenie przyrzeczenia ma ten skutek, że strona może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań pod warunkiem, że sąd uprzedził ją o tej odpowiedzialności przed odebraniem przyrzeczenia.  

Jednakże w tym wypadku sąd nie może zmusić strony do wypowiedzi dowodowej poprzez zastosowanie środków przymusu przewidzianych przez ustawę, gdy odmawiającym jest inna osoba, której wypowiedź mogłaby mieć charakter dowodu (art.304 KPC). Nie ma zatem możliwości zmuszenia strony do złożenia zeznań, nie można spowodować jej przybycia do sądu na rozprawę i nie można jej ukarać za to, że nie wywiązuje się z obowiązku dostarczenia sądowi informacji. na temat danej sprawy. 

Sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Warto też wskazać, że sąd może się zwrócić do Urzędu Skarbowego o przesłanie dokumentów niezbędnych do ustalenia zarobków pozwanego. W razie zaniechania aktywności lub stawianiu przeszkód w przeprowadzeniu postępowania dowodowego, strona ponosi ryzyko polegające na możliwości ujemnej oceny jej zachowania. Tym samym sąd może dać wiarę dowodom przedstawionym przez stronę przeciwną i zasądzić sprawę na niekorzyść strony uchylającej się od zeznań.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Odmowa złożenia zeznań przez stronę

  • dr inż. Michał Ka 2013-06-16 21:28:44

    Re: Odmowa złożenia zeznań przez stronę

    Mówi o tym Art.261 kpc pkt.1-to dotyczy małżonków STRON czyli pozwanego i pozywającego a zwłaszcza pozwanego.W moim przypadku Sąd Okręgowy w Szczecinie X Wydział Cywilny Rodzinny ewidentnie złamał tę zasadę (Art.261). Oto państwo prawa! Sędzina traktowała mnie niegrzecznie i była opryskliwa.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • EDYTA

    ocena usługi:

    ZDECYDOWANIE POLECAM
  • Katarzyna Barańska

    ocena usługi:

    e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Beata

    ocena usługi:

    To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
  • Anna

    ocena usługi:

    Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
  • Gajownik

    ocena usługi:

    Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
  • marzena antczak

    ocena usługi:

  • Paulina

    ocena usługi:

    Polecam
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
  • Zygmunt

    ocena usługi:

  • nzoz Arnika.

    ocena usługi:

    Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
  • Michał

    ocena usługi:

    Wszystko ok. Polecam
  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
  • Dariusz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane