Zrzeczenie się spadku po rodzicach

Pytanie:

"Czy mogę zrzec się spadku po rodzicach na rzecz swojej siostry. Jakich formalności muszę dokonać?"

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się spadku po rodzicach

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Zrzeczenie obejmuje również zstępnych (dzieci) zrzekającego się, chyba, że strony umowy inaczej postanowiły. Zrzekający się oraz jego zstępni zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. W drodze umowy przeciwnej (konieczna jest więc zgodna wola przyszłych spadkobiercy i spadkodawcy) spadkobierca, który uprzednio zrzekł się dziedziczenia, może uchylić skutki tej czynności, ponownie wchodząc w krąg osób – potencjalnych spadkobierców ustawowych. Zarówno umowa o zrzeczenie się dziedziczenia, jak i umowa uchylająca skutki zrzeczenia powinny być zawarte w formie aktu notarialnego.
Obowiązek konieczności zawarcia omawianej umowy w formie aktu notarialnego oznacza, że powinna Pani zawrzeć umowę z rodzicami, w obecności notariusza. Treścią  umowy będzie zrzeczenie się na prawa do spadku. Umowa taka nie może wskazywać na czyją rzecz następuje zrzeczenie. To, że następuje to na rzecz siostry, wynika po prostu z przepisów prawa spadkowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jagoda548 2016-04-06 22:21:59

    no tak ciagle się pisze ,że tylko przed notariuszem mozna sie zrzec spadku, a jak rodzice zyją i ja na pismie przy swiadkach się zrzekne , czy to bedzie kiedyś prawomocne kto mi odpowie na to pytanie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika