Dowody własności w trakcie sądowego działu spadku - opinia prawna

Stan faktyczny

Razem z bratem po przeprowadzonej sprawie sÄ…dowej nabyliÅ›my spadek po zmarÅ‚ym 15 lat temu ojcu. W skÅ‚ad spadku wchodzi gospodarstwo rolne skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z 2 dziaÅ‚ek. Na  jednej z dziaÅ‚ek (mniejszej) należących do ojca, 30 lat temu wspólnie ze współmałżonkiem postawiliÅ›my dom. Po jego wybudowaniu ojciec mój zamieszkiwaÅ‚ z nami do swojej Å›mierci. Nie mam rachunków na zakupione materiaÅ‚y. Na dziaÅ‚kÄ™, na której znajduje siÄ™ dom, mamy "akt wÅ‚asnoÅ›ci ziemi", wystawiony na ojca i jest możliwość dokoÅ„czenia sprawy, czyli jej przejÄ™cia wraz z domem w caÅ‚oÅ›ci przeze mnie (brat chce zbyć swojÄ… część na mojÄ… korzyść). W domu zamieszkujÄ™ z synem, a w zwiÄ…zku z tym, że jestem w podeszÅ‚ym wieku chciaÅ‚abym tÄ… dziaÅ‚kÄ™ wraz z domem przekazać dla syna. Czy jest to możliwe, aby zbycie części nabytego spadku dokonać od razu na mojego syna, zarówno przeze mnie, jak i przez mojego brata? Co do drugiej dziaÅ‚ki, na którÄ… nie mamy żadnego dokumentu potwierdzajÄ…cego, że nasz ojciec byÅ‚ jej wÅ‚aÅ›cicielem za wyjÄ…tkiem "wypisu z rejestru gruntów". Na tym wypisie widniejÄ… dwie dziaÅ‚ki, jednak obydwie majÄ… ten sam dokument wÅ‚asnoÅ›ci (figurujÄ…cy na mniejszej dziaÅ‚ce). Na powyższe zwróciÅ‚am uwagÄ™ w Wydziale geodezji. Po mojej interwencji wpisano jako dokument wÅ‚asnoÅ›ci nr poszukiwanego "aktu notarialnego", który zostaÅ‚ podany przez ojca w czasie spisywania ewidencji ziemi w okresie uwÅ‚aszczenia w 1975 r. W zwiÄ…zku z powyższym nie zachodziÅ‚a konieczność nadawania "aktu wÅ‚asnoÅ›ci ziemi". OczywiÅ›cie na obydwie dziaÅ‚ki wystawiana jest nadal na ojca  "decyzja pÅ‚atnicza", którÄ… od Å›mierci ojca ja regulujÄ™. Teraz chcemy dokonać "finalizowania" sprawy, a wiÄ™c udaliÅ›my siÄ™ do notariusza, aby dokonać wymaganych czynnoÅ›ci. OkazaÅ‚o siÄ™ jednak, że potrzebny jest szereg dokumentów, a najważniejsze to albo akt notarialny, albo akt wÅ‚asnoÅ›ci ziemi. PróbowaliÅ›my szukać kopii dokumentu w archiwach, zarówno przy sÄ…dzie, jak również w archiwum wojewódzkim, ale bez rezultatów. Jak można w inny sposób udowodnić prawo posiadania przez ojca "tej" dziaÅ‚ki? Czy jest możliwość uzyskania jakiegoÅ› "innego" dokumentu? Jakie dokumenty sÄ… wymagane w celu zakoÅ„czenia caÅ‚ej sprawy?

Porady prawne

Opinia prawna

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, nabyła Pani wraz ze swoim bratem spadek po zmarłym 15 lat temu ojcu.

W skÅ‚ad spadku wchodzi gospodarstwo rolne skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z dwóch dziaÅ‚ek. WÅ‚asność zabudowanej dziaÅ‚ki jest udokumentowana decyzjÄ… administracyjnÄ… – „aktem wÅ‚asnoÅ›ci ziemi”. Brakuje natomiast dokumentu potwierdzajÄ…cego wÅ‚asność drugiej z dziaÅ‚ek. Jak wydaje siÄ™ wynikać z opisu sytuacji, przedmiotowe nieruchomoÅ›ci nie majÄ… urzÄ…dzonych ksiÄ…g wieczystych, w których wpis potwierdzaÅ‚yby prawo wÅ‚asnoÅ›ci. Z powyższych wzglÄ™dów okazaÅ‚o siÄ™ niemożliwe przeprowadzenie umownego dziaÅ‚u spadku w formie aktu notarialnego. Stwierdzić zatem należy, iż w niniejszym przypadku nie ma innych dowodowych w postaci dokumentów, które mogÅ‚yby potwierdzić wÅ‚asność spadkodawcy, co z kolei pozwalaÅ‚oby na przeprowadzenie sprawy przez notariuszem. JedynÄ… pozostaÅ‚Ä… możliwoÅ›ciÄ… jest ustalenie wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci na drodze sÄ…dowej.

W związku z powyższym wydaje się, iż w zaistniałej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie działu spadku na drodze sądowej. Zgodnie bowiem z art. 684 kodeksu postępowania cywilnego, skład i wartość spadku ulęgającego podziałowi ustala w takiej sytuacji sąd. Zatem przed wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcie organ procesowy zobowiązany będzie ustalić, czy nieruchomość, której akt notarialny potwierdzający nabycie został utracony, stanowiła własność spadkodawcy, czy została tylko objęta w posiadanie. Gdyby sąd uznał, że przedmiotowa nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy, postanowienie sądu w przedmiocie działu spadku stanowić będzie dostateczną podstawę do ujawnienia prawa w księdze wieczystej i ostatecznego sfinalizowania całej sprawy.

W tym miejscu wskazać należy, iż wykazaniu własności przedmiotowej nieruchomości nie może służyć postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia własności. Jak stwierdził bowiem Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 12 września 1974 r., III CRN 189/74, osoba będąca właścicielem rzeczy nie może domagać się ustalenia swego prawa własności w drodze zasiedzenia dlatego, że ma trudności z udowodnieniem swojego prawa, na przykład z tego względu na to, że zaginął akt notarialny nabycia nieruchomości nie mającej księgi wieczystej. Zasiedzenie jest bowiem sposobem nabycia własności, a nie formą jej potwierdzenia. Stwierdzić ponadto należy, że w zaistniałej sytuacji nie jest możliwym również skorzystanie z innej sposobności wykazania własności, a mianowicie z możliwości, jaką stwarza art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jeżeli przedmiotowe nieruchomości nie mają urządzonych ksiąg wieczystych, nie jest również możliwe wszczęcie postępowania o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Wobec powyższego uznać należy, iż najwłaściwszym rozwiązaniem w niniejszej sytuacji będzie ustalenie własności nieruchomości w postępowaniu o dział spadku. Postępowanie w tej sprawie wszczynane jest na wniosek, który powinien odpowiadać wymogom stawianym dla pisma procesowego, a więc powinien zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane (właściwym będzie sąd rejonowy, w którego okręgu spadkodawca miał ostatnie miejsce zamieszkania), imię i nazwisko uczestników postępowania (wskazanie wnioskodawcy oraz pozostałych uczestników działu spadku), przedstawicieli ustawowych i pełnomocników - jeżeli tacy występują;

  2. oznaczenie rodzaju pisma;  

  3. osnowÄ™ wniosku lub oÅ›wiadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okolicznoÅ›ci;  

  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub peÅ‚nomocnika;  

  5. wymienienie załączników.

Wniosek powinien nadto zawierać okreÅ›lenie wartoÅ›ci przedmiotu sprawy – wartoÅ›ci dzielonego majÄ…tku, dokÅ‚adnie okreÅ›lone żądanie, oraz przytoczenie okolicznoÅ›ci faktycznych uzasadniajÄ…cych żądanie. Przedmiotem żądania w niniejszej sprawie może być przyznanie Pani gospodarstwa rolnego skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ z obu nieruchomoÅ›ci na wyÅ‚Ä…cznÄ… wÅ‚asność, z jednoczesnym obowiÄ…zkiem spÅ‚aty Pani brata. W celu dokÅ‚adnego ustalenia wysokoÅ›ci spÅ‚at, należaÅ‚oby powoÅ‚ać okoliczność, że budowa budynku na nieruchomoÅ›ci spadkodawcy prowadzona byÅ‚a ze Å›rodków Pani i małżonka.
We wniosku należy również powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, spis inwentarza, jeżeli był przeprowadzany, oraz podać jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został przez sąd wcześniej przeprowadzony, we wniosku należy dokładnie wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. Ponieważ w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające własność spadkodawcy. Dowodami tymi mogą być dowody bezpośrednio stwierdzające nabycie własności albo takie, które stwierdzają, że nabycie miało miejsce. W szczególności dowodami tymi może być akt własności ziemi, decyzja płatnicza, a co do problematycznej nieruchomości, właśnie wypis z ewidencji gruntów, wskazujący na osobę spadkodawcy i powołujący jako podstawę nabycia zaginiony akt notarialny.

Mogą być nimi również zeznania Pani i brata oraz ewentualnie innych osób, które mogłyby poświadczyć fakt nabycia własności przedmiotowej nieruchomości. We wniosku należałoby również wyjaśnić, dlaczego nie został dołączony oryginał, lub uwierzytelniony odpis aktu notarialnego. Wyjaśnienie to powinno powoływać się na w/w okoliczności, a więc na fakt utraty dokumentu oraz na to, że samodzielne próby poszukiwania przedmiotowego dokumentu nie przyniosły oczekiwanego efektu.

Odnosząc się do pytania dotyczącego możliwości przekazania części nabytego spadku na rzecz Pani syna, jednocześnie przez Panią i Pani brata, należy stwierdzić iż jest taka możliwość. Ustawa daje bowiem spadkobiercy prawo do zbycia całości lub części udziału, który mu przypadł w spadku. Mogliby zatem Państwo rozporządzić na rzecz Pani syna udziałami przysługujące każdemu z Państwa w odziedziczonym spadku. Jednak ze względu na nieuregulowaną kwestię prawa własności jednej z nieruchomości wchodzących w skład spadku, co sprawia, że ustalenie składu spadku jest dalece utrudnione, takie zachowanie wydaje się być niecelowe. Odpowiedniejsze w zaistniałej sytuacji wydaje się być przeprowadzenie sądowego postępowania działowego, w wyniku którego wyłączna własność gospodarstwa rolnego zastałaby przyznana Pani. Gdyby to zostało już osiągnięte, mogłaby Pani swobodnie zadysponować odziedziczonym mieniem i przekazać je synowi w drodze darowizny, na mocy umowy sprzedaży czy testamentu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika