Dział spadku a odrzucenie spadku
Pytanie:
"Zmarł ojciec. Została żona i córka. Ojciec pozostawił w spadku samochód. Córka nie chce tego samochodu. Czy we wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, córka może oświadczyć, że nie chce tego samochodu? Czy raczej od razu powinna złożyć z matką wniosek o podział spadku i w nim oświadczyć, iż zrzeka się części spadku na rzecz matki? Czy jeśli córka zrzeknie się na rzecz matki tej części spadku, to potem, gdyby matka zmarła, ponownie po niej dziedziczy wszystko? "
Odpowiedź prawnika: Dział spadku a odrzucenie spadku
Cel przedstawiony w pytaniu można osiągnąć na kilka sposobów. W przedstawionej sytuacji, córka może, bądź odrzucić spadek (o ile nie minął jeszcze termin do złożenia takiego oświadczenia), bądź przyjąć spadek a w dziale spadku zrzec się na rzecz matki udziału w samochodzie. W pierwszym przypadku, córka nie nabędzie w ogóle spadku (nie będzie spadkobiercą). Rozwiązanie takie ma sens, jeżeli, przykładowo, majątek spadkodawcy nie jest duży, gdy ewentualni spadkobiercy są zgodni komu ma on ma przypadać lub gdy córka w ogóle nie chce dziedziczyć po ojcu. Odrzucenie spadku po ojcu (tak samo jak zrzeczenie się udziału na rzecz matki podczas działu spadku) nie będzie miało wpływu na możliwość dziedziczenia po matce, który to spadek córka będzie mogła również odrzucić bądź przyjąć. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli córka jest niepełnoletnia to do oświadczenia dotyczącego odrzucenia jak również zrzeczenia się spadku konieczna będzie zgoda sądu rodzinnego. Można jak najbardziej w jednym postępowaniu uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jak również dokonać działu spadku. Kwestie podatkowe są natomiast zawarte w opinii Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?