Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu działowym

Pytanie:

"Sąd w postanowieniu o dziale spadku nakazuje sprzedaż nieruchomości i podział sumy pomiędzy spadkobierców. Jak wygląda od strony technicznej ta sprzedaż (czy jest jakiś termin do dokonania sprzedaży, czy po prostu znajduje się kupca i spadkobiercy idą do notariusza i dokonują sprzedaży) i czy spadkobiercy mogą zrezygnować później zgodnie z tej sprzedaży? Czy są jakieś minusy sądowego działu spadku w stosunku do umownego? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu działowym

W razie postanowienia sądu nakazującego sprzedaż nieruchomości wspomniana sprzedaż odbywa się na mocy przepisów 1066-71 kpc (egzekucja w celu zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej). Postępowanie może być wszczęte na wniosek każdego ze współspadkobierców wymienionych we wniosku złożony właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości komornikowi. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy. W trakcie postępowania o dział spadku może być zawarta ugoda między współspadkobiercami, sąd też bierze pod uwagę sposób dokonania działu spadku zgodnie proponowany przez współspadkobierców. Naszym zdaniem nie jest możliwa sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki już po wydaniu przez sąd postanowienia określającego sposób działu spadku. Informacje na temat umownego i sądowego działu spadku znajdują się na stronach naszego serwisu w artykułach: Umowny dział spadku oraz Sądowy dział spadku.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika