Pijanym kierowcom nie można zabierać samochodów

Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że auto nie może być uważane za narzędzie przestępstwa i nie można go odbierać pijanemu kierowcy – informuje Gazeta Prawna.

Rzecznik wystąpił do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroku, w którym orzeczono przepadek samochodu pijanego kierowcy.

Auto zostało zabrane na podstawie interpretacji jednego z przepisów kodeksu karnego. Chodzi o art. 44.  § 2, według którego sąd może orzec przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

- Pojazd  mechaniczny stanowi przedmiot czynności wykonawczej przestępstwa, a więc nie należy do kategorii przedmiotów, które służą lub są przeznaczone do popełnienia tego przestępstwa – cytuje argumenty rzecznika Gazeta Prawna.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stary 2012-08-29 00:14:02

    Jestem przeciwnego zdania. Trudno porównywać samochód do łomu którym dokonuje się włamania, czy pistoletu z którego się strzela podczas napadu. Sprawa jest mocno dyskusyjna. Bo jeżeli pijaczek jest np. w związku małżeńskim a samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa to siłą rzeczy i prawa połowa tego pojazdu stanowi własność współmałżonka. Było nie było samochód stanowi dużą wartość materialną i nie może być traktowany na równi z nożem zabójcy. Natomiast pozbawianie dożywotnio prawa jazdy powinno być normą. Nawet , a może zwłaszcza gdy prowadzenie pojazdu jest zawodem delikwenta. Druga sprawa, to zamiast wsadzać takich do pierdla i utrzymywać ich przez wiele lat, należy tworzyć obozy pracy, gdzie mogliby spłacać dług wobec ofiar,oraz wspomagać własną rodzinę. O ile ją mają.

  • Grubcio 2012-08-27 08:33:37

    Ten Rzecznik to matoł - w ten sposób nigdy nie pozbędziemy sie pjanych bandytów za kółkiem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika