e-prawnik.pl Porady prawne

Eksmisja w wyroku rozwodowym

14.7.2016

Michał Pichór

Radca prawny

       Jednym z fakultatywnych elementów wyroku rozwodowego, jest orzeczenie o eksmisji jednego z małżonków. Kiedy jest to możliwe i jakie przesłanki należy wykazać?

KIEDY EKSMIJA JEST DOPUSZCZALNA?

       Możliwość orzeczenia eksmisji przewiduje art. 58 § 2 zd. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Zatem żądanie eksmisji jest poprzedzone stosownym wnioskiem jednego z małżonków.


RAŻĄCO NAGANNE POSTĘPOWANIE  

       Z uwagi na użyte przez ustawodawcę sformułowania, eksmisja małżonka została ograniczona do sytuacji wyjątkowych, gdy swoim rażącym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie. Naganne postępowanie może godzić nie tylko w drugiego z małżonka ale również w dzieci wspólnie zamieszkałe z rodzicami. Słowo „rażąco” jest tu kluczowe, „które - według słownika wyrazów bliskoznacznych oraz słownika języka polskiego - można zastąpić słowami „uderzająco", „wielce", „znacząco", „zbyt dużo" W związku z tym nasuwa się wniosek, że naganność postępowania powinna cechować się bardzo wysokim stopniem intensywności. W orzecznictwie wskazuje się, że rażąco naganne postępowanie ma miejsce głównie wtedy, gdy stałe nadużywanie przez małżonka alkoholu, wywoływanie awantur i dopuszczanie się aktów przemocy stanowi zagrożenie dla życia, zdrowia lub spokoju pozostałego małżonka i innych członków rodziny, zwłaszcza małoletnich dzieci”, (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 28 listopada 2014 r., sygn. akt I ACa 538/14). 

       Są to zatem przykłady zachowań, które możemy uznać za rażące postępowanie. Co jednak bardzo ważne, zgodnie z poglądem aprobowanym w orzecznictwie i doktrynie, nie można orzec eksmisji małżonka z mieszkania, które należy do jego majątku osobistego lub przysługuje mu jako mieszkanie służbowe (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1978 r., sygn. akt III CZP 30/77). W tym tonie potwierdził tę okoliczność Sąd Najwyższy stwierdzając w uchwale z dnia 23 lipca 2008 r., sygn. akt III CZP 73/08, że „w wyroku orzekającym rozwód nie można orzec eksmisji małżonka, któremu przysługuje lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, stanowiące jego majątek osobisty”.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Eksmisja w wyroku rozwodowym

Były mąż

11.3.2019 8:44:33

Re: Eksmisja w wyroku rozwodowym

Irta miałaś adwokata słabszego niż ja a mój nic nie zrobił przez 2 lata . Była żona zajęła sobie MOJE MIESZKANIE które dostałem w wyniku spadku przed ślubem, a ja nie mam do niego wstępu bo sąd powiedział że ona się denerwuje. Synem interesowała się do czasu uprawomocnienia wyroku sądowego (dla niej korzystnego). Syn za wyjątkiem 4 miesięcy mieszkał i mieszka ze mną. Dodatkowo tej leniwej babie muszę płacić alimenty. Powiedziała (wyłącznie ona) , że ją biłem instytucje potwierdziły. Masakra dziecko i męża mają wszyscy gdzieś . Kończę bo zbyt mi ciśnienie skaczę a muszę mieć siłę żeby zarobić choćby na jedzenie dla syna. Wystarczy przed sądem i przed psychologami że baba zapłacze to faceta zajadą te wszystkie kobiety z instytucji prorodzinnych i wymiaru sprawiedliwości. Ciekawe co się stanie jak podda się ostatni facet i odechce mu się pracować na te modliszki.

Re: Eksmisja w wyroku rozwodowym

Irta

14.7.2016 20:11:7

Re: Eksmisja w wyroku rozwodowym

Tylko dlatego że to ja wniosłam pozew o rozwód, ponieważ mąż nie łożył na dziecko i dom, o wszystko musiałam zadbać sama, co doprowadziło do tego, ze musiałam zaciągać kredyty ( to były lata 90 te)a potem wpadłam w pętlę kredytową, eksmitował mnie z domu, który budowaliśmy razem a po rozwodzie się okazało, ze to dom teściowej. Nie jest konieczne "rażące" zachowanie aby wyrzucić człowieka na śmietnik, wystarczy mieć dobrego adwokata i można wszystko załatwić. Po 30 latach małżeństwa zostałam bez dachu nad głową, z długami i bez środków do życia. I gdzie tu sprawiedliwość?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ