E-administracja coraz bliżej. Przyjęli projekt

Proponowane zmiany ustawy zakładają wprowadzenie takich rozwiązań, które ułatwią świadczenie usług drogą elektroniczną oraz kontakty uprawnionych podmiotów z administracją publiczną.

Rada Ministrów przyjęła dziś projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Zaproponowane w nowelizacji zmiany są konieczne dla rozwoju e-administracji i e-gospodarki i wpisują się w proces zmian systemowych, związanych z wdrażaniem Europejskiej Agendy Cyfrowej, z której wynika, że rządy europejskie zobowiązały się, że do 2015 roku rozpowszechnią ukierunkowane na użytkownika, spersonalizowane i wieloplatformowe usługi e-administracji.

Porady prawne

Ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne zakłada:

- wprowadzenie obowiązku posługiwania się przez podmioty publiczne Elektroniczną Skrzynką Podawczą, spełniającą standardy określone i opublikowane przez ministra właściwego do spraw informatyzacji w repozytorium operacyjności,

- nałożenie na podmioty publiczne obowiązku zgłaszania wzorów dokumentów elektronicznych do centralnego repozytorium wzorów dokumentów, opisów usług możliwych do zrealizowania przy wykorzystaniu tych wzorów oraz udostępniania formularzy elektronicznych,

- wprowadzenie możliwości wystawiania na ePUAP usług przez podmioty inne niż podmioty publiczne, o ile realizują w zakresie swojej działalności zadania publiczne;

- rozszerzenie sieci punktów potwierdzania profilu zaufanego ePUAP (Poczta Polska, banki);

Zmiany prawne przewidziane w projekcie założeń projektu nowelizacji ustawy o informatyzacji to element szerszych zmian prawnych podejmowanych w ramach prac legislacyjnych przez poszczególne resorty. Ich celem jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających i ułatwiających komunikację między obywatelemprzedsiębiorcą a administracja publiczną i sądami.

Jak przekonuje MAC, wpisują się one w szczególnie ważny element procesu zmian legislacyjnych, które mają na celu stworzenie ram prawnych niezbędnych do zbudowania spójnego i efektywnego systemu informacyjnego państwa w ramach budowania jednolitego rynku cyfrowego oraz ułatwienie wykonywania usług drogą elektroniczną.

Efektem zmian prawnych w obszarze elektronizacji procedur miałyby być m.in. zwiększenie liczby, jakości i dostępności usług świadczonych drogą elektroniczną, przyspieszenie realizacji niektórych czynności w ramach prowadzonych postępowań, oszczędność czasu wcześniej poświęcanego na osobiste stawiennictwo w urzędzie oraz oszczędności finansowe dla obywatela, wynikające z załatwiania spraw drogą elektroniczną.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika