Prawo ochronne na pomysł racjonalizatorski

Pytanie:

"Jak wygląda ochrona praw autorskich w przypadku pomysłów racjonalizatorskich?"

Odpowiedź prawnika: Prawo ochronne na pomysł racjonalizatorski

Ochrona pomysłów racjonalizatorskich przewidziana jest w ustawie prawo własności intelektualnej. Przepisy tej ustawy przewidują mozliwość przyjmowania przez przedsiębiorców projektów racjonalizatorskich na warunkach określonych w ustalanym przez siebie regulaminie racjonalizacji. Za projekt racjonalizatorski ustawa rozumie każde rozwiązanie nadające się do wykorzystania, niebędące wynalazkiem, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego. W regulaminie, o którym powyżej, przedsiębiorca określa co najmniej, jakie rozwiązania i przez kogo dokonane uznaje się w przedsiębiorstwie za projekty racjonalizatorskie, a także sposób załatwiania zgłoszonych projektów i zasady wynagradzania twórców tych projektów. Autorowi projektu racjonalizatorskiemu przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości i na zasadach okreslonych w regulaminie, a ponadto prawo do wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Janek 2012-04-11 22:44:12

    Mam pomysł na bezpieczny akumlator w samochodzie. Pod wpływem uderzenia całkowicie się rozłącza. Jak prawnie to załatwić.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika