Własność przemysłowa i prawa autorskie: Własność przemysłowa - Porady prawne

Obrót podróbkami a odpowiedzialność karna

Jak w aspekcie karnym rozumiane jest pojęcie produktu podrobionego? Co grozi za handlowanie podrobionymi produktami, np. butami, zegarkami?

Naruszenie znaku towarowego jako czyn nieuczciwej konkurencji

Czy naruszenie znaku towarowego stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?

Oferowanie w sprzedaży produktów oznaczonych znakiem towarowym

Czy oferowanie w sprzedaży towarów oznaczonych znakiem towarowym wymaga udzielenia licencji na ten znak?

Ograniczenia prawa ochronnego na znak towarowy

Czego nie chroni prawo ochronne na znak towarowy?

Znak towarowy a znak usługowy

Czy regulacje dotyczące znaków towarowych stosują się również do znaków usługowych, a jeżeli tak to, to wprost, czy tylko w odpowiednim zakresie?

Załączniki do wniosku o rejestrację znaku towarowego

Jakie powinienem dodać załączniki do wniosku o rejestrację znaku towarowego?

Rodzaje licencji przy umowach know-how

Jakie istnieją rodzaje licencji, jeśli chodzi o umowy know-how?

Umowa know-how a umowa o przeniesienie know-how

Jaka jest różnica pomiędzy umową know-how a umową o przeniesienie know-how?

Metki odzieżowe

Witam. Mam może trochę nietypowe pytanie ale myślę że znajdę odpowiedź. Mianowicie zastanawiam się jak od strony prawnej wygląda sytuacji gdy przeszyjemy/zamienimy metkę producenta ubrania na (...)

Patent na rasę zwierząt

Hodowca danej rasy zwierząt posiada on u siebie grupę tych zwierząt o konkretnej rasie. Z rasy tej wyodrębniła się linia tych zwierząt, które charakteryzują się cechami, które powodują, iż (...)

Towar na wyłączność

Chciałbym sprzedawać pewien przedmiot na moim sklepie internetowym, zaznaczam, że towar będzie wysyłany z Anglii. Firmę będę miał zarejestrowaną w Anglii, natomiast będę posiadał tylko konto (...)

Tworzenie wzorów haftów, projektów ubiorów, grafik

Tworzę grafiki, wzory haftów, loga, projekty ubiorów. Jak zgodnie z przepisami należałoby sklasyfikować czynności wymienione w opisie sytuacji? Czy wzory haftów i projekty ubiorów należy uznać (...)

Zgoda na użycie logo Państwowej Straży Pożarnej

Jestem producentem materiałów dydaktycznych z zakresu pierwszej pomocy dla personelu jednostek zawodowych i ochotniczych straży pożarnych. W jaki sposób uzyskać zgodę Państwowej Straży Pożarnej (...)

Prawo autorskie i wzór przemysłowy

Producent opracował wzór klosza kilkanaście lat temu (nie był opatentowany) i sprzedawał je na rynki krajowe oraz zagraniczne (na dowód posiadamy faktury sprzedaży oraz wzorniki, wykrojniki, katalog (...)

Prawo do nazwy firmy

W Polsce po roku 1989 powstało wiele małych i średnich firm i zdarza się, że niektóre firmy mają takie same nawy. W większości przypadków jest to spowodowane używaniem potocznych wyrazów lub (...)

Umowa o prace projektowe a prawo autorskie

Czy projekt instalacji centralnego ogrzewania w budynku jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i czy dokumentacja projektowa objęta jest prawem autorskim? Czy inwestor zatrudniający inspektora (...)

Ochrona wzoru przemysłowego niezastrzeżonego

Firma nasza produkuje stolik szklany wg własnego projektu i sprzedaje go seryjnie na rynku. Wzór przemysłowy tego stolika nie został zastrzeżony przez naszą firmę. Czy firma konkurencyjna, która (...)

Przeniesienie praw - zbycie znaku towarowego

Spółka z o.o. złożyła do urzędu patentowego zgłoszenie na wzór przemysłowy i wynalazek. Zgłoszenia oczekują na rejestrację. W jaki sposób można przelać prawa do produkcji tych urządzeń (...)

Podział praw do znaku towarowego

Jakie są możliwe sposoby podziału \"współwłasności\" prawa do znaku towarowego należącego do trzech osób? Osoby te umawiają się, że czerpią po równo korzyści z eksploatacji tego znaku. (...)

Odsprzedaż towaru opatrzonego znakiem towarowym

Czy do eksportu ze Wspólnoty Europejskiej (UE) towarów oznaczonych ważnym znakiem towarowym i wprowadzonych do obrotu handlowego w Polsce (lub UE) przez producentów potrzebuję licencji lub zgody od (...)

Sprzedaż domeny internetowej

Zamierzam kupić domenę internetową od innej osoby prywatnej. Czy umowa sprzedaży jest odpowiednim i wystarczającym dokumentem dla tego typu transakcji?

Używanie loga innej firmy w celach informacyjnych

Prowadzę portal o charakterze informacyjnym, znajdują się tam różnego rodzaju informacje o usługach, produktach itp. Często informacje takie są \"zobrazowane\" poprzez logo usługodawcy czy też (...)

Używanie takiej samej nazwy firmy

Wraz żoną założyłem spółkę z o.o. o określonej nazwie. Chciałbym zaznaczyć, że sama nazwa, jak i jej sposób napisania miał służyć jako logo naszej spółki. Dwa tygodnie temu, na ulicy (...)

Nabycie praw do domeny internetowej

\"Jako osoba fizyczna zarejestrowałem domenę w NASK-u. Spółka z o.o. , w której jestem jedynym udziałowcem, zleciła wykonanie serwisu www. i zamierza wykorzystać tę domenę zarówno jako znak (...)

Prawo ochronne na pomysł racjonalizatorski

Jak wygląda ochrona praw autorskich w przypadku pomysłów racjonalizatorskich?

Udzielenie licencji przez podmiot zagraniczny

Czy licencja na znak towarowy udzielona przez podmiot zagraniczny podmiotowi polskiemu powinna być wpisana w rejestrze znaków towarowych. Czy można używać takiego znaku w celach informacyjnych celem (...)

Sprawdzenie rejestracji znaku towarowego

W jaki sposób mogę sprawdzić czy ktoś już nie zastrzegł takiej nazwy lub znaku?

Uzyskanie praw ochronnych na logo

Jaka jest procedura zastrzeżenia praw autorskich na pracę graficzną, np. logo? Do jakiego urzędu trzeba sie zgłosić? Czy jest taki urząd w Lublinie?

Rejestracja wzoru przemysłowego

Jak zarejestrować wzór przemysłowy, co powinien zawierać opis danego wzoru, gdzie można znależć formularz zgłoszeniowy na wzór przemysłowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika