Umowa o prace projektowe a prawo autorskie
Pytanie:
"Czy projekt instalacji centralnego ogrzewania w budynku jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i czy dokumentacja projektowa objęta jest prawem autorskim? Czy inwestor zatrudniający inspektora nadzoru do sprawowania nadzoru nad remontem dotyczącym wymiany wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania zobowiązana jest zapewnić nadzór autorski czy też nie jest to obowiązkowe?"
Odpowiedź prawnika: Umowa o prace projektowe a prawo autorskie
Projekt instalacji centralnego ogrzewania nie jest przedmiotem prawa autorskiego, które ogólnie rzecz ujmując chroni przedmioty „sztuki”. Zgodnie z artykułem 1 prawa autorskiego „przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
-
wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
-
plastyczne,
-
fotograficzne,
-
lutnicze,
-
wzornictwa przemysłowego,
-
architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
-
muzyczne i słowno-muzyczne,
-
sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
-
audiowizualne (w tym filmowe)”.
Tego typu rozwiązania nie zostały jednak pozbawione ochrony zbliżonej do tej, jaką daje prawo autorskiego. Służy temu ustawa Prawo własności przemysłowej. Jej artykuł 1 stanowi, iż ustawa normuje:
-
stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych,
-
zasady, na jakich przedsiębiorcy mogą przyjmować projekty racjonalizatorskie i wynagradzać ich twórców,
-
zadania i organizację Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z artykułem 94 prawa własności przemysłowej „wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Wzór użytkowy uważa się za rozwiązanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów”. Prawo autorskie rzeczywiście przewiduje nadzór autorski, gdyż zgodnie z jego regulacjami twórcy przysługuje także ochrona jego autorskich dóbr osobistych, która nie podlega zrzeczeniu się lub zbyciu, a także jest nieograniczona w czasie. Takimi dobrami chronionymi są – przykładowo -
-
prawo do autorstwa utworu,
-
prawo do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,
-
prawo do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
-
prawo do decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
-
prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Jednak ze względu na szczególną rolę, jaką pełnią wzory użytkowe i przemysłowe, korzystanie z powyższych praw jest znacznie ograniczone.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?