Własność przemysłowa
Ochrona znaków towarowych w związku z importem równoległym leków
29.9.2022
Wyrokiem z 6 maja 2022 r. (sygn. II CSKP 457/22) Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną powódki wniesioną w sprawie o ochronę prawa do znaku towarowego. Sprawa ta dotyczyła roszczeń związanych z faktem opatrywania wytwarzanych przez powódkę towarów (leków), (...)
Nowe prawo własności przemysłowej?
29.4.2022
Usprawnienie i przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP, obniżenie kosztów uzyskiwania i utrzymywania ochrony z praw własności przemysłowej, a także cyfryzacja i unowocześnienie procesów z nią związanych to główne cele reformy prawa własności (...)
Ruszyły specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną
1.7.2020
Weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza wyspecjalizowane sądy ds. ochrony własności intelektualnej.
Będą specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną
27.3.2020
Dzięki ustawie o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, której projekt został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, już wkrótce rozpoczną pracę wyspecjalizowane sądy ds. ochrony własności intelektualnej.
Będą sądy własności intelektualnej
22.2.2020
Uchwalona ustawa ma przede wszystkim na celu wprowadzenie do polskiego wymiaru sprawiedliwości sądów wyspecjalizowanych w zakresie spraw dotyczących własności intelektualnej. Ustawa przewiduje stworzenie w ramach sądownictwa powszechnego odrębnych jednostek organizacyjnych, które (...)
Prawo własności przemysłowej poprawione
16.11.2019
Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla osób fizycznych i MŚP w początkowej fazie działania – to najważniejsze zmiany, jakie zakłada nowela ustawy (...)
Ochrona prawnoautorska tylko dla przejawów oryginalnej działalności twórczej
15.10.2019
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił, że wzorom nie można udzielić ochrony prawnoautorskiej tylko z tego powodu, że poza realizowanym przez nie celem użytkowym wywołują swoisty efekt estetyczny. Żeby korzystać z takiej ochrony, wzory powinny stanowić przejaw oryginalnej działalności (...)
Powstaną specjalistyczne sądy do spraw ochrony własności intelektualnej
20.9.2019
Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy z wyspecjalizowanymi sędziami.
Nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej
19.9.2019
Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla MŚP w początkowej fazie działania – to najważniejsze zmiany, jakie zakłada nowelizacja ustawy Prawo własności (...)
Prawo do unijnego znaku towarowego spółki adidas unieważnione
23.6.2019
Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy unieważnienie prawa do unijnego znaku towarowego spółki adidas składającego się z trzech równoległych pasków nałożonych na produkt w dowolnym kierunku. Spółka adidas nie dowiodła, że znak ten uzyskał na całym obszarze Unii (...)
Nowelizacja prawa własności przemysłowej
13.3.2019
Za sprawą zmian w prawie własności przemysłowej przedsiębiorcy zyskają szanse na większą rozpoznawalność swojej marki i łatwiejszą ścieżkę wejścia na rynki zagraniczne.
Prawo własności przemysłowej do aktualizacji
20.12.2018
Mniej biurokracji, przepisy na miarę postępu technologicznego i zorientowane przede wszystkim na pomoc przedsiębiorcy – to zmiany, które nastąpią w prawie własności przemysłowej - zakłada rządowy projekt nowelizacji prawa własności przemysłowej. Z nowych rozwiązań skorzysta (...)
Produkcja audiowizualna będzie wspierana finansowo?
24.8.2018
Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) będzie wspierał finansowo produkcję utworów audiowizualnych powstających w Polsce. Producenci audiowizualni, koproducenci oraz przedsiębiorcy wykonujący usługi na rzecz produkcji utworów audiowizualnych będą mogli uzyskać zwrot części (...)
Paski na butach zastrzeżone dla adidasa
3.3.2018
Sąd Unii Europejskiej orzekł, iż adidas może sprzeciwić się rejestracji jako unijnego znaku towarowego dwóch równoległych pasków na bucie. Zgłoszone w tej sprawie znaki towarowe stwarzają ryzyko czerpania nienależnej korzyści z wcześniejszego znaku towarowego przedstawiającego (...)
Dokumenty publiczne mają być bezpieczniejsze
6.12.2017
Nowa ustawa ma stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami fałszowania dokumentów, wpływającymi bezpośrednio na bezpieczeństwo państwa i (...)
Rzecznicy patentowi będą konkurować ceną
28.3.2017
Nowelizacja ustawy o rzecznikach patentowych znosi stawki minimalne pobierane przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami. Stawki minimalne pozostaną wyłącznie na potrzeby ustalania i zasądzania kosztów zastępstwa procesowego (...)
Bezwzględne oraz względne przeszkody rejestracji znaku towarowego
2.11.2015
Określenia „przeszkody bezwzględne” oraz „przeszkody względne” są powszechnie używane jako kryteria, które są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy znak towarowy zasługuje na przyznanie mu prawa ochronnego.
Wygaśnięcie i unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy
10.7.2015
Ochrona prawa do znaku towarowego ustaje z powodu wygaśnięcia lub unieważnienia prawa płynącego z rejestracji.
Szczegółowe zasady rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym
17.10.2012
Zasady rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2002 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych, wydane na podstawie art. 152 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej. (...)
Znak towarowy - Co to jest i jak zarejestrować znak towarowy?
7.12.2011
Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne. Pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy oznacza się według daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym (zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło ono do Urzędu Patentowego lub zostało (...)
Kiedy nie można uzyskać praw ochronnych na znak towarowy?
7.4.2010
Na podstawie ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej można uzyskać prawa ochronne na znak towarowy. Prawa ochronne można uzyskać rejestrując znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Uprawniony z prawa ochronnego nabywa prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób (...)
Kto ma pierwszeństwo na uzyskanie patentu na wynalazek?
30.10.2009
Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje twórcy. Zasadą jest zatem, że podmiotem uprawnionym jest twórca, a jedynie wyjątkowo prawo to przysługuje innym podmiotom. Jeżeli wynalazku dokonały co najmniej dwie osoby, wówczas uprawnienie do uzyskania patentu przysługuje (...)
Kiedy używanie znaku towarowego jest bezpodstawne? - opinia prawna
30.10.2009
Ustawa prawo własności przemysłowej określa szereg przesłanek, których spełnienie stanowi bezprawne naruszenie prawa ochronnego znaku towarowego. Przesłanki te są różne w zależności od charakteru znaku towarowego. PrWłP wprowadza bowiem rozróżnienie znaków towarowych na znaki powszechnie (...)
Konflikt domeny internetowej ze znakiem towarowym - opinia prawna
31.7.2009
Zgodnie z art. 296 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2001 r., Nr 49, poz. 508 ze zmianami) naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu (...)
5.5.2009