Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 155 ustawy Prawo własności przemysłowej, prawo ochronne na znak towarowy nie rozciąga się na działania dotyczące towarów ze znakiem, polegające w szczególności na ich oferowaniu do sprzedaży lub dalszym wprowadzaniu do obrotu towarów oznaczonych tym znakiem, jeżeli towary te zostały uprzednio wprowadzone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez uprawnionego lub za jego zgodą.
Nie stanowi również naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy import oraz inne działania, o których mowa powyżej, dotyczące towarów oznaczonych tym znakiem towarowym, jeżeli towary te zostały uprzednio wprowadzone do obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego przez uprawnionego lub za jego zgodą.
Jak więc wynika z powyższego, jeżeli chce Pan rozprowadzać wspomniane towary, to wystarczy, że zaopatrzy się Pan w te produkty, w jednym z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego np. w Anglii (nie musi się Pan zaopatrywać wyłącznie w Polsce). W ten sposób będzie Pan mógł rozprowadzać przedmiotowy towar na całym terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli m.in. w Polsce. Umowa między polską firmą, a producentem z USA wiąże tylko te dwie strony, nie będzie ona wywierała żadnych skutków prawnych (czy to karnych czy cywilnych) wobec osób trzecich np. wobec Pana. Jeżeli jedna ze stron tej umowy nie dochowa warunków, np. producent z USA sprzeda Panu wspomniane towary w celu rozprowadzania ich na terenie Polski, wówczas polska firma będzie mogła dochodzić odszkodowania albo innych roszczeń przewidzianych umową od producenta. Pan nie będzie ponosił odpowiedzialności za zobowiązania stron umowy, która Pana nie dotyczy.