Koncentracja na rynku ubezpieczeń

Prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PZU spółki Link4. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie będzie miała negatywnego wpływu na konkurencję i sytuację konsumentów

Wniosek PZU o przejęcie kontroli nad Link4 wpłynął do Urzędu w maju 2014 r. Uczestnicy koncentracji oferują ubezpieczenia majątkowe. PZU prowadzi działalność przede wszystkim za pośrednictwem tradycyjnych kanałów dystrybucji m.in. sieci oddziałów i punktów sprzedaży, agentów i brokerów. Link4 dystrybuuje swoje produkty przede wszystkim za pośrednictwem Internetu i telefonu.

W tracie postępowania Urząd przeprowadził badanie rynku, pytając m.in. o ocenę transakcji konkurentów PZU i Link4. Analiza UOKiK wykazała, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Pod uwagę wzięto wpływ transakcji na rynek wszystkich ubezpieczeń majątkowych, jak również ich poszczególnych rodzajów, m.in. ubezpieczeń komunikacyjnych, które stanowią największą część umów zawieranych przez PZU i Link4.

- Na żadnym z analizowanych rynków nie dojdzie do znaczącego wzmocnienia pozycji PZU, przede wszystkim ze względu na niski udział Link4. Ponadto na rynku ubezpieczeń majątkowych, jak i komunikacyjnych od kilku lat systematycznie zmniejsza się pozycja PZU, na rzecz konkurentów spółki. Zwróciliśmy również uwagę, że koncentracja nie wpłynie negatywnie na konsumentów - mówi Adam Jasser Prezes UOKiK.

Po wnikliwej analizie rynku UOKiK wydał zgodę na planowaną transakcję w branży ubezpieczeniowej. PZU dostało zielone światło - może przejąć Link4.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Porady prawne

Źródło: UOKiK.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika