Prawo strony do zadawania pytań

Pytanie:

"Od decyzji ZUS odwołałem się do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Czy na rozprawie sądowej mogę zadawać pytania do osoby reprezentującej ZUS oraz do świadków będących na rozprawie? Proszę o podanie podstawy prawnej, omawiającej to zagadnienie."

Odpowiedź prawnika: Prawo strony do zadawania pytań

Postępowanie przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych w sprawach z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych regulowane jest przepisami ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie w sprawach z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych jest tzw. postępowaniem odrębnym, określonym w art. 459 – 476 oraz art. 477(8) – 477(15) Kodeksu postępowania cywilnego, a w kwestiach w tych przepisach nieuregulowanych stosuje się także ogólne postanowienia wymienionej ustawy. Stronami w sprawach, dotyczących ubezpieczeń społecznych (w tym odwołań od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) są: ubezpieczony, inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, organ rentowy i zainteresowany (art. 477(11) § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). 

 Na podstawie art. 271 § 1 kpc, strona postępowania ma prawo na rozprawie głównej do zadawania świadkom pytań. Z kolei, zgodnie z art. 304 kpc, do przesłuchania stron i składania przyrzeczenia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące świadków, z wyjątkiem przepisów o środkach przymusowych. Zatem, na podstawie art. 271 § 1, w związku z art. 304 kpc, jeżeli dojdzie do przesłuchania stron, strona ma prawo do zadawania pytań stronie przeciwnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika