Egzekucja ze świadczenia z ubezpieczenia
Pytanie:
"Czy wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe świadczenie osobie uposażonej wskazanej w polisie przez zmarłego ubezpieczonego, może podlegać postępowaniu egzekucyjnemu toczącemu się wobec tej osoby (uposażonego)?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja ze świadczenia z ubezpieczenia
Artykuł 831 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego mówi, że egzekucji nie podlegają świadczenia z ubezpieczeń osobowych. Do ubezpieczeń osobowych zaliczają się między innymi ubezpieczenia na życie. Wyłączenie tych świadczeń spod egzekucji doznaje jednak pewnych ograniczeń. Wynikają one z §2 i §3 rozporządzenia Ministrów Finansów i Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej. Pierwszy z tych przepisów mówi, że świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń. Ponadto ograniczenie to nie znajduje zastosowania, jeżeli egzekucja ma służyć zaspokojeniu roszczeń alimentacyjnych oraz składki należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych.
Natomiast należności wypłacone w związku ze śmiercią tytułem zapomogi lub jednorazowego zaopatrzenia pod jakąkolwiek nazwą albo z tytułu ubezpieczenia na pokrycie kosztów pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?