Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Lepszy los małych przedsiębiorstw

www.sxc.hu/CELALTEBER
(fot. www.sxc.hu/CELALTEBER)

Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorstw, już niedługo dostaną możliwość składania uproszczonego sprawozdania finansowego. Wiąże się to z obniżeniem kosztów działalności takich przedsiębiorstw.

Zmiany jakie szykuje Ministerstwo Finansów, związane są z dyrektywą unijną z 19.07.2013 r. dotyczącą sprawozdań finansowych. Jej ustalenia wymusiły na polskim rządzie nowelizację ustawy o rachunkowości.

 Uproszczone sprawozdanie finansowe

Jak podano w uzasadnieniu nowego projektu, planowane zmiany mają na celu ulepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nacisk położono również na „ograniczenie lub zniesienie” czynników ograniczających rozwój przedsiębiorczości. Powyższym celom ma służyć wprowadzenie możliwości składania uproszczonych sprawozdań finansowych przez mikroprzedsiębiorstwa. Takie sprawozdanie składać się będzie jedynie z niezbędnych informacji zawartych w bilansie, a także rachunku zysków i strat.

Zniesiony zostanie także obowiązek podawania dodatkowych informacji, sprawozdań z przebiegu działalności. Warunkiem w tym przypadku będzie zawarcie wymienionych danych w uzupełnieniu bilansu.

W przypadku, gdy jednostka mikro skorzysta z jakiegokolwiek uproszczenia w zakresie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, nie będzie mogła stosować wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów. Przyczyni się to do obniżenia kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości” – wyjaśnia resort finansów.

Bez przymusu

Projekt ministerstwa zakłada, że możliwość skorzystania z uproszczonego sprawozdania finansowego będzie opcjonalna. Oznacza to, że nie będzie przymusu wyboru takiej opcji, decyzję podejmą przedsiębiorcy.

Ponadto nowe przepisy obejmą nie tylko mikrofirmy, ale również osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych (pod warunkiem, że przychód tych ostatnich nie przekroczy równowartości 2 mln euro).

Jak podaje GUS, liczba mikroprzedsiębiorstw w Polsce stanowi 96% ogółu firm i wynosi ok. 1,7 mln (dane na rok 2011).

Artykuł przygotowany przez ekspertów ds. księgowości serwisu ifirma.pl


 • Podziel się:

 

Komentarze: Lepszy los małych przedsiębiorstw

 • ccicci 2014-05-05 19:42:20

  Re: Lepszy los małych przedsiębiorstw

  Ja wcale tego nie rozumiem. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na KPiR, ryczałcie itp. nigdy nie składała żadnych sprawozdań.

 • KUNDAMelchior 2014-05-01 19:48:53

  Re: Lepszy los małych przedsiębiorstw

  Przepraszam za błędy których nie zauważyłem i teraz je koryguję: przywodców - przywódców, skłuconego - skłóconego, te i pozostałe. Nie przyłożyłem się bo nie wierzyłem, że komentarz zostanie przepuszczony. Dziękuję cenzorom za pobłażliwość.

 • KUNDAMelchior 2014-05-01 19:37:30

  Re: Lepszy los małych przedsiębiorstw

  Zastanawiam się, na co tym razem polują krwiopicze instytucje państwa. Nie wierzę , bo jestem za stary, że chcą mi w czymś polepszyć. Za dobrze wiem kto nami rządzi, aby oczekiwać czegoś mądrego i skierowanego w całości do obywatela. Oni zawsze stosują zasadę ,że jak dają 1 zł to napewno wezmą 10 zł. Ten typ naszej mniejszości ma to wpajane od wieków i nie po to zostali wyniesieni na stanowiska, przez swoich mocodawców, aby nie spełnić roli do jakiej zostali wyznaczeni i przeznaczeni. Jeżeli ktoś jest ciekawy prawdy to musi sięgnąć do wiedzy z XV wieku i poczytać jakie wytyczne dostawali od swoich duchownych przywodców. Dzisiaj materializują te nauki również poprez to, że wszystkie narody na świecie chcą pozbawić wiedzy , którą każą ludziom zastapić pragnieniami posiadania rzeczy. Dążą do tego aby ludzie posiadali iluzję wykształcenia, które tak na prawdę, nie będzie do niczego przydatne, wtedy każdy musi iść drogą którą oni wskażą. Będzie to niestety droga do zagłady. Ten proces jest już realizowany od 20 lat i przy takim stanie świadomości skłuconego społeczeństwa nie da się go zachamować. Aby go odwrócić trzeba 100 lat wytężonej pracy, absolutnie całego i zjednoczonego społeczeństwa, bo partyjnośćbez względu na jej kolor jest drogą pogłębiającą kryzys. Dzisiaj te siły każą nam świętować 10 rocznicę kolejnego wepchcięcia kraju w niewolę. Może to i dobrze bo zaraz pójdę na kocert z tej okazji, to szbciej mi minie czas oczekiwania na wizytę do lekarza , bo to pozostanie tylko niecałe 2 lata. Napisałem ale nie mam pewności czy puści to cenzura czy jak zawsze przy tego typu moich komentarzy napiszą ze artykół posiada zbyt dużo negatywnych treści. Niech żyje wolność dla szystkich ludzi.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane