Lepszy los małych przedsiębiorstw
Dobra wiadomość dla mikroprzedsiębiorstw, już niedługo dostaną możliwość składania uproszczonego sprawozdania finansowego. Wiąże się to z obniżeniem kosztów działalności takich przedsiębiorstw.
Zmiany jakie szykuje Ministerstwo Finansów, związane są z dyrektywą unijną z 19.07.2013 r. dotyczącą sprawozdań finansowych. Jej ustalenia wymusiły na polskim rządzie nowelizację ustawy o rachunkowości.
Uproszczone sprawozdanie finansowe
Jak podano w uzasadnieniu nowego projektu, planowane zmiany mają na celu ulepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Nacisk położono również na „ograniczenie lub zniesienie” czynników ograniczających rozwój przedsiębiorczości. Powyższym celom ma służyć wprowadzenie możliwości składania uproszczonych sprawozdań finansowych przez mikroprzedsiębiorstwa. Takie sprawozdanie składać się będzie jedynie z niezbędnych informacji zawartych w bilansie, a także rachunku zysków i strat.
Zniesiony zostanie także obowiązek podawania dodatkowych informacji, sprawozdań z przebiegu działalności. Warunkiem w tym przypadku będzie zawarcie wymienionych danych w uzupełnieniu bilansu.
„W przypadku, gdy jednostka mikro skorzysta z jakiegokolwiek uproszczenia w zakresie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, nie będzie mogła stosować wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów. Przyczyni się to do obniżenia kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości” – wyjaśnia resort finansów.
Bez przymusu
Projekt ministerstwa zakłada, że możliwość skorzystania z uproszczonego sprawozdania finansowego będzie opcjonalna. Oznacza to, że nie będzie przymusu wyboru takiej opcji, decyzję podejmą przedsiębiorcy.
Ponadto nowe przepisy obejmą nie tylko mikrofirmy, ale również osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych (pod warunkiem, że przychód tych ostatnich nie przekroczy równowartości 2 mln euro).
Jak podaje GUS, liczba mikroprzedsiębiorstw w Polsce stanowi 96% ogółu firm i wynosi ok. 1,7 mln (dane na rok 2011).
Artykuł przygotowany przez ekspertów ds. księgowości serwisu ifirma.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?