Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

Pytanie:

"Na jakiej podstawie przedsiębiorstwa ustalają zasady na których się prywatyzują, a dokładnie komu sie należą komu nie należą akcje prywatyzowanego przesiębiorstwa?"

Odpowiedź prawnika: Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych

Zasady prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych określa ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsięborstw państwowych (Dz.U.1996 nr 118 poz. 561). Zgodnie z jej przepisami, prywatyzacja może przybrać formę bezpośredniej, która polega na rozporządzeniu wszystkimi składnikami materialnymi i niematerialnymi majątku przedsiębiorstwa państwowego przez: 1) sprzedaż przedsiębiorstwa, 2) wniesienie przedsiębiorstwa do spółki, 3) oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania, lub też w formioe prywatyzacji pośredniej, poprzez sprzedaz akcji. W tej drugiej formie (prywatyzacja pośrednia), pracownikom przysługują nieodpłatnie akcje prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Ustawa wprowadza limit 15% wszystkich akcji, które mogą być przekazane nieodpłatnie pracownikom przedsiębiorstwa. Akcje zbywa się nieodpłatnie w grupach wyodrębnionych ze względu na okresy zatrudnienia uprawnionych pracowników w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym i w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji tego przedsiębiorstwa państwowego. Szczegółowe zasady podziału uprawnionych pracowników na grupy i ustalenia liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz tryb nabywania akcji przez uprawnionych pracowników określa Rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z 3 kwietnia 1997r. (Dz.U. 1997 nr 33 poz.200).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika