Domena, której nazwą jest nazwa miasta

Pytanie:

"Jestem właścicielem europejskiej domeny z rozszerzeniem "eu", której nazwą jest nazwa mojego miasta. Władze miasta miały pierwszeństwo i mogły tą domenę kupić od 1 grudnia. Natomiast od 7 kwietnia bieżącego roku domeny są dostępne dla wszystkich i są sprzedawane według reguły "kto pierwszy ten lepszy". Skoro miasto nie wykupiło jej to uznałem, że nie jest takową domeną zainteresowane lub po prostu "zaspały" władze miasta. Czy mogę taką domenę sprzedać za ustaloną przez siebie cenę poprzez wystawienie na aukcje internetową lub zaproponowanie jej Urzędowi Miasta (zakładając, że "przespało sprawę")? Według mnie taka domena dla miasta jest bezcenna, ponieważ może promować nasze miasto, region w Europie. Taka domena może zachęcać i pozyskiwać zagranicznych inwestorów tak potrzebnych do rozwoju naszej gospodarki."

Odpowiedź prawnika: Domena, której nazwą jest nazwa miasta

Nazwa miasta nie podlega szczególnej ochronie samodzielnie. Oznaczenie geograficzne (np. nazwa miasta) podlega natomiast ochronie na podstawie ustawy Prawo własności przemysłowej. Ochrona ta, oczywiście pod warunkiem wcześniejszego zarejestrowania oznaczenia w Urzędzie Patentowym, dotyczy jednak oznaczeń geograficznych, które identyfikują towar jako pochodzący z tego terenu, jeżeli określona jakość, dobra opinia lub inne cechy towaru są przypisywane przede wszystkim pochodzeniu geograficznemu tego towaru. Jeśli więc regulamin rejestracji domeny został spełniony, abonent może przerejestrować (sprzedać) domenę na inną osobę, także na gminę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika