Pismo do sądu wyślemy e-mailem

Drogą elektroniczną złożysz wnioski i oświadczenia. Będzie to możliwe już od 3 maja.

Zasady przesyłania pism przez internet określa projekt rozporządzenia, który przygotował już resort sprawiedliwości.

- Obejmuje ono swoim zakresem pisma procesowe składane drogą elektroniczną we wszystkich postępowaniach sądowych, w których droga ta jest dopuszczalna – wyjaśnia ministerstwo.

- Celem rozporządzenia jest wprowadzenie uniwersalnych i jednolitych standardów – dodano w uzasadnieniu projektu.

Przypominamy, że zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego pisma procesowe obejmują wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą.

Porady prawne

Zgodnie z rozporządzeniem powód albo pozwany, który będzie chciał wnieść pismo on-line, będzie musiał założyć konto użytkownika w systemie udostępnionym przez ministerstwo.

Dostęp do konta dostaniemy po uwierzytelnieniu podanych przy rejestracji danych. Po zalogowaniu do systemu możemy już sporządzić pismo oraz opłacić je (jeśli taka opłata jest przewidziana). Pismo należy opatrzyć podpisem elektronicznym.

Pismo będzie mogło zostać wniesione przez internet również przez współuczestników sporu, a więc przez kilka osób.

Wówczas osoba, która założyła konto użytkownika, będzie zobowiązana do wskazania w systemie teleinformatycznym również nazwy pozostałych użytkowników, którzy je wnoszą.

Po wniesieniu pisma (lub kilku pism) system wytworzy elektroniczne potwierdzenie wniesienia pisma i automatycznie umieści je w elektronicznych aktach sprawy.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 3 maja, czyli w dniu, w którym zacznie obowiązywać znowelizowany kodeks postępowania cywilnego. Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do tego dokumentu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika