Sprzeciw od nakazu karnego
Pytanie:
"Sąd wydał nakaz karny. Jakie pismo powinienem wysłać do sądu, aby się odwołać od wyroku sądu? Jak będzie wyglądała ponowna rozprawa, czy będę wzywany do sądu? "
Odpowiedź prawnika: Sprzeciw od nakazu karnego
Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał nakaz karny, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia nakazu. Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną. W razie wniesienia sprzeciwu nakaz karny traci moc; sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych, tzn. rozpocznie się sprawa karna w zwykłym trybie, zostanie wyznaczony termin posiedzenia sądu, na którym oskarżony powinien być obecny, by popierać swój sprzeciw. Poza tym i tak obecność oskarżonego na rozprawie głównej co do zasady jest obowiazkowa. Nie jest to postępowanie w drugiej instancji (apelacja), lecz w pierwszej. Sprzeciw musi spełniać wymogi pisma procesowego. Pismo procesowe powinno zawierać: oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy, oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo, treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem, datę i podpis składającego pismo.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?