Ubój rytualny dopuszczalny w Polsce

Minister rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Zmiana polega na dopuszczeniu uboju zwierząt wykonywanego zgodnie z metodami wymaganymi przez obrzędy religijne pod warunkiem, że uśmiercanie odbywa się w rzeźni.

Tym samym uchylony zostanie ust. 1 artykułu 34, który zakazywał uboju bez uprzedniego ogłuszania.

Trybunał Konstytucyjny 27 listopada 2012 r. orzekł niezgodność przepisu (par. 8 ust. 2) rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt z art. 34 ust. 1 i 6 ustawy o ochronie zwierząt, a tym samym z Konstytucją. Przepis rozporządzenia utracił moc obowiązującą 31 grudnia 2012 r.

Oznacza to, że od początku 2013 r., ubój zwierząt prowadzony zgodnie z obyczajami religijnymi zarejestrowanych związków wyznaniowych nie jest możliwy, a uśmiercanie zwierząt bez uprzedniego ogłuszenia jest przestępstwem podlegającym karze grzywny, ograniczeniu wolności albo karze do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto, wobec osób naruszających prawo, sąd może zakazać wykonywania zawodu.

Jednocześnie od 1 stycznia 2013 r. obowiązują przepisy rozporządzenia Rady (WE) 1099/2009 z września 2009 r., w którego preambule podkreślono, że na podstawie dyrektywy 93/110 dopuszczalne jest odstępstwo od konieczności ogłuszania zwierząt w uboju rytualnym odbywającym się w rzeźni.

Dopuszczenie do uboju rytualnego na terenie Polski pozwoli:

- zachować prawa grup wyznaniowych do obrzędów religijnych,

- zachować tysiące miejsc pracy dla pracowników firm zajmujących się ubojem zwierząt

- wykonywanym zgodnie z obyczajami religijnymi,
- utrzymać konkurencyjność branży mięsnej na rynku europejskim i światowym.

W większości państw członkowskich UE oraz EFTA dokonywany jest ubój zwierząt zgodny z obyczajami religijnymi, czyli bez ogłuszania. W 2010 r. takich uśmierceń zwierząt dokonywano m.in. w Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Niemczech, Grecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii. W niektórych krajach - Austria, Finlandia, Słowacja i Estonia - obowiązywały ograniczenia. Bezwzględny zakaz uboju bez ogłuszania obowiązywał w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ryszard 2015-04-26 09:05:09

    zgadzam się z powyższymi wypowiedziami.Ale dodam jeszcze swoje 3 grosze.Co to znaczy"dopuszczalny w Polsce".Przecież ustawa nie została jeszcze przyjęta przez Sejm.Nawet nie wiemy czy rozpatrzona na szczeblu rządowym,a dziennikarz pisze już o FAKCIE DOKONANYM.Więcej pokory dziennikarskiej,mniej wprowadzania w błąd czytelników.

  • pixi 2015-04-25 20:56:07

    ale w sumie to może tę całą krew wylejmy na pola jako nawóz, gdzieś przeczytałam, że nie ma nic lepszego niż krew do użyźniania ziemi... a poza tym to czemu zawsze my-polacy musimy robić czarną robotę dla "tych" grup religijnych, które nawet koło naszej religii nie leżą.. czemu jesteśmy takimi zajebistymi sługusami i niewolnikami?

  • pixi 2015-04-25 20:49:11

    moglibyśmy zalegalizoać zawód - zabójca na zlecenie - ile by było nowych miejsc pracy! :D


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika