Egzekucja zapłaty z ustnej umowy

Pytanie:

"Odsprzedałam znajomemu laptop. Nie mam na to żadnego rachunku bądź pokwitowania. Przedmiot był odebrany ze sklepu, który prowadzi koleżanka - jest to jedyny świadek transakcji. Jak odzyskać zapłatę, jeśli nie było sporządzonej żadnej umowy oprócz ustnej? Czy są jakieś przepisy lub ustawy regulujące taki przypadek? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja zapłaty z ustnej umowy

Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa sprzedaży może zostać zawarta w dowolnej formie, chyba że przepisy ustawy przewidują formę szczególną. Czynność prawna (umowa sprzedaży) obejmująca rozporządzenie prawem, którego wartość przekracza 2 tysiące złotych, jak również czynność prawna, z której wynika zobowiązanie do świadczenia wartości przekraczającej 2 tysiące złotych, powinna być stwierdzona pismem. W razie niezachowania formy pisemnej w sporze przed sądem nie będzie dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania tej czynności. Jednakże mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. Sąd może również dopuścić wymienione dowody, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności sprawy uzna to za konieczne. Aby odzyskać niezapłaconą kwotę można wnieść do sądu powództwo o zapłatę. Przyjmując że umowa sprzedaży laptopa powinna była zostać zawarta na piśmie (gdy laptop przekroczył wartość 2 tysięcy zł ) w sporze przed sądem nie będzie dopuszczalny dowód ze świadków, chyba że będą miały miejsce okoliczności o których mowa powyżej.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • robert 2019-02-05 16:34:33

    witam kupiłem połowe domu na górze mieszka była tesciowa rozmawialismy o zrobieniu remontu okna, dzwi ,elewacja tesciowa zgodziła sie na remont umowa ustna miedzy tesciowa a mna dotyczyła zapłaty za wykonana prace i za zakup towarów w ratach --zapłaciła 3 raty na kwote 450zł i koniec przestała płacic wysłałem 2 pisma (wezwania do zapłaty z terminem 14 dzni i nic chce zlozyc pozew do sadu lecz niewiem jak tą sprawe opisac w uzasadnieniu pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika