UOKiK zgodził się na dokonanie pięciu koncentracji

UOKiK zgodził się na dokonanie pięciu koncentracji. Decyzje dotyczą przedsiębiorców działających m.in. na takich rynkach, jak handel książkami, produkcja wyrobów metalowych oraz wydobycie węgla kamiennego.

Spółka Nowe Powierzchnie z Warszawy otrzymała zgodę na przejęcie kontroli nad siecią księgarni Matras. Właściciel Nowych Powierzchni sprawuje kontrolę m.in. nad spółką Trafic Club, która zajmuje się hurtową sprzedażą m.in. książek, prasy i nagrań muzycznych, a do ubiegłego roku prowadziła handel detaliczny w salonach.

Spółka Matras jest m.in. właścicielem sieci księgarń działających na terenie całej Polski, prowadzi także sklep internetowy i hurtownie wydawnicze. Nowe Powierzchnie przejmą udziały w Matras od globalnej grupy kapitałowej SEAF.

Urząd zgodził się też na przejęcie przez szwajcarską spółkę Papag kontroli nad spółkami Praktiker Polska i Praktiker Real Estate Polska. Praktiker Polska jest właścicielem ogólnopolskiej sieci hipermarketów budowlanych.

Porady prawne

Natomiast Praktiker Real Estate Polska nie prowadzi obecnie żadnej działalności, jednak zgodnie ze statutem ma się zajmować wznoszeniem budynków. Papag zakupi udziały w przejmowanych przedsiębiorstwach od syndyka masy upadłościowej niemieckich spółek Baumarkt Praktiker International i Baumarkt Praktiker Grundstucksbeteiligungsgesselschaft.

Braindour Development Limited z Cypru otrzymała zgodę na przejęcie kontroli nad Przedsiębiorstwem Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Przejmowany przedsiębiorca zajmuje się wydobyciem i sprzedażą węgla kamiennego. Obecnie Silesia należy do czeskiej grupy kapitałowej EPH, na czele której stoi Energetický a Prümyslowý Holding z w Brnie.

Kolejna decyzja dotyczy cypryjskiej spółki Glaspin Consultatnts, która uzyskała akceptację dla przejęcia kontroli nad wrocławskim przedsiębiorstwem Libet, zajmującym się m.in. produkcją i sprzedażą kostki brukowej. Obecnie Libet jest kontrolowany przez IAB Financing z Luksemburga.

Zgodę UOKiK na dokonanie koncentracji uzyskała też chińska Shanghai Prime Machinery Company, która będzie mogła przejąć kontrolę nad Nedfast Investment z Holandii. Obaj przedsiębiorcy zajmują się produkcją elementów złącznych (np. sworznie, śruby, nakrętki).

Przejmowana spółka należy obecnie do grupy kapitałowej Nedschroef, której produkty są wykorzystywane m.in. przez przedsiębiorstwa motoryzacyjne działające na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

[Źródło: UOKiK.gov.pl]


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika