Media na nieruchomości wspólnej

Pytanie:

Jestem współwłaścicielem drogi (współwłasność w różnych częściach, pięciu współwłaścicieli). Jeśli w gruncie drogi chcę poprowadzić media do swojej działki, to czy potrzebna jest zgoda pozostałych współwłaścicieli i w jakiej formie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasadniczo czynność faktyczna polegająca na przeprowadzeniu mediów przez wspólną nieruchomość nie jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu i nie wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Wymagana jest jednak zgoda wyrażona przez większość współwłaścicieli. Zgodnie bowiem z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 1980 roku (III CRN 166/80) instalowanie przewodów wodociągowych nie jest czynnością faktyczną, która prowadziłaby do zmiany przeznaczenia gruntu, zmiany jego konfiguracji oraz przeszkadzałaby współwłaścicielom w korzystaniu ze wspólnego gruntu (wspólnej drogi). Chwilowe niedogodności wynikające z prowadzonych prac ziemnych nie zmieniają charakteru takiej czynności zwykłego zarządu.

Przepisy prawne nie przewidują szczególnej formy do wyrażenia zgody na wyrażenie zgody na dokonanie czynności zwykłego zarządu. Jednakże najkorzystniejszą formą byłaby forma pisemna (dla celów dowodowych).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: