Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

Pytanie:

"Jestem nauczycielem w gimnazjum. Posiadam konto w banku, oddalonym o 20 km od miejsca pracy. Szkoła robi przelewy w miejscowym banku 1-go dnia miesiąca, jednak na moje konto pieniądze wpływają z 5-dniowym opóźnieniem. Dyrektor twierdzi, że nie łamie prawa. Czy jednak nie powinien dokonywać przelewów wcześniej, tak aby na moje konto trafiały 1 dnia miesiąca. Dodam tylko, że sytuacja taka spowodowana jest brakiem odpowiednich umów pomiędzy bankiem moim, a szkoły. Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej."

Odpowiedź prawnika: Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

Aktem prawnym określającym status prawny nauczyciela, jego prawa i obowiązki jest ustawa Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., nr 97, poz. 674). Zgodnie z tą regulacją wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym (art.39 ust. 3 wskazanej ustawy). Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie to może być wypłacane w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ustępie 3 artykułu 39 (art.39 ust. 4). Regulacja ta jednoznacznie wskazuje terminy, w których winno zostać Panu wypłacone wynagrodzenie. Oznacza to, iż obowiązkiem Pańskiego pracodawcy jest dokonanie przelewów w takim terminie by po uwzględnieniu wszelkich opóźnień wynikających z operacji bankowych, otrzymał Pan możliwość dysponowania wynagrodzeniem pierwszego dnia miesiąca.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • AO 2015-12-05 09:15:25

    Do kogo należy to zatem zgłosić lub jak walczyć o odsetki albo wypłatę jeśli się nie otrzymało jej w terminie ( podpisałem umowę 6.11- wypłatę z przyczyn nie wiadomych mam otrzymać 13 grudnia) ?

  • madzia 2014-09-20 16:47:48

    zaczęłam prace jako nauczyciel 10.09, a 19.09 dostałam pieniądze (mniej niż na umowie zasadniczej) co to za pieniądze?

  • Ania 2013-09-30 17:38:37

    Jeżeli: 'obowiązkiem Pańskiego pracodawcy jest dokonanie przelewów w takim terminie by po uwzględnieniu wszelkich opóźnień wynikających z operacji bankowych, otrzymał Pan możliwość dysponowania wynagrodzeniem pierwszego dnia miesiąca', to w przypadku kiedy 1szy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym, a pracodawca zrobi przelew wynagrodzenia w dniu następnym (art.39 ust. 3), to pracownik nie będzie dysponował wynagrodzeniem pierwszego dnia miesiąca. To sobie przeczy.

  • Łukasz 2010-09-06 12:27:20

    Witam! Podjąłem pracę jako nauczyciel. Dostałem umowę i z dniem 01.09.2010 rozpocząłem pracę. W poprzedniej szkole wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy dostałem z góry (pierwszego dnia miesiąca, czyli pierwszego dnia pracy). W obecnej szkole dyrektor wypłaci mi wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy dopiero w drugim miesiącu pracy jako wyrównanie. Czy to jest zgodne z prawem? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika