Zmiany w postępowaniach o wykroczenia. Sprawy będą nagrywane
Przyjęty dziś projekt nowelizacji procedury w sprawach o wykroczenia wprowadza m.in. możliwość ich rejestrowania zamiast sporządzania protokołu. Zmiany mają na celu skrócenie czasu trwania postępowań.
Skrócenie czasu trwania postępowań sądowych w sprawach o wykroczenia a także zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z tym dzięki wprowadzeniu do systemu postępowania protokołu w postaci zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, czyli protokołu elektronicznego - taki jest główny cel przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu założeń ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
W wyniku nowelizacji protokół papierowy całkiem nie zniknie. Ma jednak zawierać jedynie ogólne informacje o tym, co dzieje się na sali sądowej, kto uczestniczy w rozprawie oraz skrótowy opis postanowień i zarządzeń sądu. W formie cyfrowej zapisana zostałaby cała treść zeznań, a po tradycyjną formę protokołu można by sięgać tylko w przypadku problemów technicznych.
Taki elektroniczny protokół ma być równoważny pod względem skutków prawnych z tradycyjną formą, a nad jego sporządzeniem czuwać ma sędzia. Sporządzenia nagrania będzie powierzane przez protokolanta. Ustawa, której nowelizację szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma przewidywać też możliwość transkrypcji, czyli pisemnego przekładu elektronicznego zapisu, w szczególnych wypadkach.
Projekt zakłada też zmianę zasad ogłaszania wyroków w sprawach o wykroczenia. Nie będzie już konieczności sporządzania pisemnych motywów orzeczenia. Dla stron chcących się odwołać dostępne będzie nagranie motywów ustnych.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
bawa@migmail.pl 2016-08-24 16:26:41
Sama się zastanawiam.
Ale, dopóki z konstytucji nie zniknie możliwość tzw. sumieniówek, czyli po prostu przewałów, wyroków wbrew prawu, a wyrażających przekonanie sędziów, że np. skarżący czegoś dla siebie chce, a to wbrew dyscyplinie społecznej, V Rzeczpospolita nie stanie się państwem prawa.
Andrzej Polak 2014-10-17 15:06:46
Pozdrawiam, wreszcie chyba będzie porządek z protokołami z
przebiegu sprawy, wcześniej miałem sprawę cywilną i to co mówiłem to było nawet 30% w protokole, a to wypacza treść wymowy.
Teraz wreszcie będzie całość i też ważne co Wysoki Sąd mówił.
Przykład mam, Pan sędzia w uzasadnieniu mówił złe fakty i złe dane, to znaczy że nie orientował się należycie o co chodzi a
wydał wyrok, na to odwołam się do Sądu Apelacyjnego.
Jeżeli w pisemnym uzasadnieniu zmieni treść i logikę na poprawne dane i zgodnie z stanem faktycznym, to znaczy że zmienił protokół i uzasadnienie, a tak nie można.
Zarzucę podrobienie protokołu, itd. itd.
Nie ukrywam swojego nazwiska, ja nie mam się czego bać, to Wysoki Sąd powinien bardziej myśleć co robi i jak mówi.
Ponadto wiemy jak pracują Sądy i jaką sprawiedliwość można oczekiwać, czas pokaże, może wreszcie Sąd będzie Sądem.
A tak nawiasem, jako emeryt górnik po 25 latach pracy w akordzie przodkowym przy bezpośrednim wydobyciu dostałem od ZUS 688zł., tak 688zł. (dobrze czytasz)Sąd zatwierdził, a prosiłem minimum, ale z górnictwa,
to jest polska sprawiedliwość.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?