Sprawa prywatnoskargowa i o wykroczenia

Pytanie:

"Czy, jeśli chodzi o wykroczenie popełniane przez oskarżonego, przeciwko któremu toczy się sprawa karna z oskarżenia prywatnego oskarżyciel może dołączyć wniosek o ukaranie za w/w wykroczenie do toczącej się już sprawy, czy musi taki wniosek o ukaranie wnieść osobno Policja z oskarżenia publicznego? Czy Policja może dołączyć się do już toczącej się sprawy? "

Odpowiedź prawnika: Sprawa prywatnoskargowa i o wykroczenia

Postępowanie w sprawach o wykroczenia jest uregulowane odrębnie od postępowania karnego. W sprawach o wykroczenia nie ma instytucji oskarżyciela prywatnego. Oskarżycielem publicznym we wszystkich sprawach o wykroczenia jest Policja, chyba że przepisy Kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń stanowią inaczej. Wyjątkowo zatem oskarżycielem publicznym może być na przykład: - inspektor pracy w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika określone w Kodeksie pracy lub - organy administracji rządowej i samorządowej, organy kontroli państwowej i kontroli samorządu terytorialnego oraz straż gminna (miejska) uprawnienia jednakże tylko wówczas, gdy w zakresie swego działania organy te ujawniły wykroczenie i wystąpiły z wnioskiem o ukaranie. Oskarżyciel publiczny zawiadamia ujawnionego pokrzywdzonego o przesłaniu wniosku o ukaranie, wskazując sąd, do którego wniosek skierowano, i pouczając go o jego uprawnieniach. Pokrzywdzony może w terminie 7 dni od zawiadomienia tego zawiadomienia oświadczyć, że będzie działać obok oskarżyciela publicznego jako oskarżyciel posiłkowy. Po upływie tego siedmiodniowego terminu uprawnienie wygasa. Pokrzywdzony może w niektórych wypadkach samodzielnie wnieść wniosek o ukaranie jako oskarżyciel posiłkowy. Taka możliwość powstaje: - gdy wykroczenie jest ścigane na żądanie pokrzywdzonego (takim wykroczeniem jest na przykład dokonanie przez sprawcę kradzieży, której wartość nie przekracza 250 złotych, na szkodę osoby najbliższej) albo - gdy wykroczenie nie jest ścigane na żądanie pokrzywdzonego, ale w ciągu miesiąca od powiadomienia o wykroczeniu organu uprawnionego do występowania w tych sprawach w charakterze oskarżyciela publicznego pokrzywdzony nie został powiadomiony o wniesieniu przez ten organ wniosku o ukaranie albo o tym, że czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do wniesienia wniosku o ukaranie. Jeżeli pokrzywdzony złożył wniosek o ukaranie, pomimo że oskarżyciel publiczny także złożył taki wniosek, wniosek pokrzywdzonego traktuje się jako oświadczenie o przystąpieniu do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika