Ukaranie cudzoziemca mandatem

Pytanie:

Czy obywatelowi państwa obcego można wystawić mandat kredytowy za popełnione przez niego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wykroczenie drogowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Osoby, które popełniły na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wykroczenia, za które istnieje możliwość ukarania mandatem karnym, są nimi karane w trybie postępowania mandatowego. W trybie powołanego postępowania mandatowego otrzymują oni w każdym przypadku mandat kredytowy, jeżeli dysponują oni stałym miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W sytuacji braku stałego miejsca zamieszkania na sprawcę wykroczenia nakłada się mandat gotówkowy (art. 98 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Ivo Simek

20.6.2016 18:0:24

Re: Ukaranie cudzoziemca mandatem

Jestem obywatelem Czech, mieszkam w Czechach, dzis bylem w Polsce na wycieczce a dostalem mandat za niewykorzystanie chodnika 50zl - byl to mandat kredytowy, ktory zaplacilem na poczcie. Tzn mandaty kredytowe sa u cudzoziemców niezameldowanych w Polsce rowniez mozliwe.

Slava

30.3.2016 14:25:26

Re: Ukaranie cudzoziemca mandatem

czy jeżeli ma się wydaną kartę pobytu ( zameldowana w Polsce) i kartę pozwalającą na pracę ( na okres 3,5 roku) wydaną przez wojewodę mamy możliwość zapłaty mandatu karnego w trybie kredytowym (50 zł) , za przejście pieszo w miejscu do tego nie wyznaczonym ( ale nie podlegającym karze) . Policja potraktowała osobę po chamsku, agresją słowną, zastraszając wywiezieniem do aresztu, zastraszaniem i wypytywaniem się o wszelkie informacje osobiste, potraktowana jak najgorszego przestępcę, doprowadzając do płaczu i stresu, mimo tego, że osoba ta zgodziła się na przyjęcie mandatu i opłacenie w terminie.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY