Ukaranie cudzoziemca mandatem

Pytanie:

"Czy obywatelowi państwa obcego można wystawić mandat kredytowy za popełnione przez niego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wykroczenie drogowe?"

Odpowiedź prawnika: Ukaranie cudzoziemca mandatem

Osoby, które popełniły na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wykroczenia, za które istnieje możliwość ukarania mandatem karnym, są nimi karane w trybie postępowania mandatowego. W trybie powołanego postępowania mandatowego otrzymują oni w każdym przypadku mandat kredytowy, jeżeli dysponują oni stałym miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W sytuacji braku stałego miejsca zamieszkania na sprawcę wykroczenia nakłada się mandat gotówkowy (art. 98 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ivo Simek 2018-06-20 18:00:24

    Jestem obywatelem Czech, mieszkam w Czechach, dzis bylem w Polsce na wycieczce a dostalem mandat za niewykorzystanie chodnika 50zl - byl to mandat kredytowy, ktory zaplacilem na poczcie. Tzn mandaty kredytowe sa u cudzoziemców niezameldowanych w Polsce rowniez mozliwe.

  • Slava 2018-03-30 14:25:26

    czy jeżeli ma się wydaną kartę pobytu ( zameldowana w Polsce) i kartę pozwalającą na pracę ( na okres 3,5 roku) wydaną przez wojewodę mamy możliwość zapłaty mandatu karnego w trybie kredytowym (50 zł) , za przejście pieszo w miejscu do tego nie wyznaczonym ( ale nie podlegającym karze) . Policja potraktowała osobę po chamsku, agresją słowną, zastraszając wywiezieniem do aresztu, zastraszaniem i wypytywaniem się o wszelkie informacje osobiste, potraktowana jak najgorszego przestępcę, doprowadzając do płaczu i stresu, mimo tego, że osoba ta zgodziła się na przyjęcie mandatu i opłacenie w terminie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika