1,5% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Co zrobić, by środki trafiły do organizacji pożytku publicznego?

Podatnicy rozliczający PIT mogą przekazać 1,5% swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Żeby otrzymać środki z 1,5% podatku OPP powinny zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Organizacje, które tego nie zrobiły, mają czas do 30 czerwca 2024 r. Urząd skarbowy będzie mógł przekazać środki OPP tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci podatek należny wynikający z PIT za 2023 r. w pełnej wysokości do 30 czerwca 2024 r.

Podatnicy rozliczający PIT za 2023 rok mogą zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. w 2024 r.

Podatnicy, którzy korzystali z tej możliwości w ubiegłym roku i chcą złożyć zeznanie podatkowe za 2023 r. w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, będą mieli wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierali (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale mogą tę organizację zmienić.

Porady prawne

Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 bądź PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wtedy urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5% podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy osób, które otrzymały PIT-40A i nie złożyły zeznania PIT-37 lub PIT-36.

Jeśli emeryt lub rencista złożył PIT-OP w ubiegłym roku i nadal chce wspierać wskazaną w nim organizację, nie musi ponownie składać PIT-OP. Oświadczenie złożone w ubiegłym roku obowiązuje bowiem na kolejne lata. Emeryt lub rencista może także w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną w PIT-OP zgodę na przekazanie podatku na rzecz OPP.

Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu?

Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeżeli chcesz, żeby Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, to możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

Jeśli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Gdy w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu.

Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.

Ułatwienia dla emerytów i rencistów

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i nie masz obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz:

  • dostałeś roczne rozliczenie podatku PIT-40A
  • nie korzystasz z odliczeń,
  • chcesz przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego

- to wystarczy, że złożysz PIT-OP w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Jeśli złożysz oświadczenie PIT-OP, będzie to oznaczać, że wyraziłeś zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1,5% podatku należnego.

Poza tym, gdy otrzymałeś od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożysz wniosku PIT-OP, to organ podatkowy przekaże kwotę 1,5% podatku należnego na rzecz OPP wskazanej przez Ciebie we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2022 rok. W tym przypadku przekazanie kwoty 1,5% podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego o (automatyczna akceptacja PIT-OP).

Jak wybrać OPP?

Możesz wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1,5% podatku należnego, który wynika ze złożonego przez Ciebie zeznania rocznego albo złożonej korekty tego zeznania.

Wyboru OPP dokonasz z wykazu organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku. Wykaz tworzony jest na 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany do 15 grudnia. Jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz zasady jego prowadzenia, uregulowane zostały w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Wykaz OPP prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Wykaz OPP dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.

Jeżeli jesteś nierezydentem (osobą, która zgodnie z przepisami nie ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce) składając zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierz OPP z wykazu OPP określonego za poprzedni rok podatkowy.

Zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP

Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, lub oświadczeniu PIT-OP przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5% podatku należnego wynikającego:

  • z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo
  • z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego

- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Warunkiem przekazania kwoty 1,5% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.

Jak przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP w usłudze Twój e-PIT?

Twój e-PIT to usługa dostępna od 15 lutego.

  1. W serwisie podatki.gov.pl wybierz "e-Urząd Skarbowy", a następnie "Twój e-PIT".

  2.  Uwierzytelnij się.

    1. Zaloguj się przez login.gov.pl:
      profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczną

    2. lub wpisz swoje dane:

      • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
      • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2022
      • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2023 rok

        i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2022 r. 

  3. Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.

    1. Jeżeli robisz to po raz pierwszy:

      1. wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1,5% podatku,
      2. wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
      3. zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku.
    2. Jeżeli chcesz zmienić OPP:

      1. naciśnij przycisk „Wybierz organizację”,
      2. wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1,5%,
      3. wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz),
      4. zatwierdź tę zmianę.
    3. Jeżeli chcesz zmienić jedynie cel szczegółowy:

      1. naciśnij przycisk „wybierz organizację”,
      2. nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym,
      3. zatwierdź tę zmianę.
    4. Zaakceptuj i wyślij zeznanie.

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku została przez Ciebie wskazana w zeznaniu, o ile nadal znajduje się w wykazie OPP. Także wskazany jest cel szczegółowy, jeżeli w ubiegłym roku był przez Ciebie wskazany. Możesz edytować, usunąć bądź zmienić te dane.

Twój e-PIT wylicza kwotę 1,5% podatku należnego.

Jeżeli OPP nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden numer KRS OPP. W tym wypadku podatnik może wpisać nr KRS innej OPP albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.

Cel szczegółowy

Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy (np. konkretny podopieczny fundacji), to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w PIT przygotowanym przez urząd skarbowy. Można zmienić dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy. Przekazanie 1,5% to wybór podatnika.

Gdy organizacja wskazana w poprzednim roku istnieje i posiada status OPP, ale nieaktualny jest cel szczegółowy, to w takiej sytuacji środki z 1,5% podatku zostaną przekazane na konto OPP wskazanej w PIT. Podatnik może sprawdzić i poprawić dane w rozliczeniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT, np. zmienić cel szczegółowy na cel aktualnie wskazywany przez OPP lub nie wskazywać celu szczegółowego.

Cel szczegółowy nie będzie weryfikowany przez organ podatkowy – wykaz OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego nie zawiera informacji o celach szczegółowych. Jeśli OPP znajduje się w wykazie, to otrzyma środki z 1,5% podatku należnego, bez względu na to czy cel szczegółowy jest aktualny, czy też nie.

Co jeśli podatnik chce zmienić OPP?

Podatnik na każdym etapie może wprowadzić zmiany w PIT w przygotowanym w usłudze Twój e-PIT, w tym również dotyczące zmiany numeru KRS OPP, której chce przekazać 1,5% podatku.

Żeby to zrobić, podatnik wybiera usługę Twój e-PIT po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl. Loguje się:

przez login.gov.pl to jest: profil zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną,

używając swoich danych podatkowych (PESEL albo NIP i data urodzenia, łączna kwota przychodu z rozliczenia za rok 2022, jedna kwota przychodu z jednej, dowolnej informacji od płatników za 2023 rok (np. PIT-11, który podatnik otrzymał od pracodawcy) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za rok 2022,

Numer KRS OPP będzie widoczny na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Będzie tam również widoczna opcja zmiany.

Zeznanie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT za 2023 r. jest dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r.

OPP powinna zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy

Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zgłoszenie przez organizacje aktualnego rachunku bankowego do właściwego urzędu skarbowego. OPP, które chcą w tym roku otrzymać środki z PIT, powinny to zrobić do 30 czerwca 2024 r.

Organizacje, które w ubiegłych latach zgłosiły do urzędu skarbowego numer rachunku bankowego jako właściwy do przekazania środków z PIT i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności.

Urząd skarbowy przekaże środki OPP, o ile podatnik zapłacił w terminie należny podatek

Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Żeby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2023 r., podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2024 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP.

Podstawa prawna:

  • art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT);
  • art. 21b ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika