Amortyzacja wkładów niepieniężnych - stan prawny na 01.01.2007
Jak należy amortyzować środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne otrzymane w związku z likwidacją osoby prawnej?
Od 1.01.2007 r. dodano zapis, zgodnie z którym, w razie otrzymania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w związku z likwidacją osoby prawnej, wartość początkową stanowi ustalona przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej. Wartość początkową składników majątku nabytych w taki sposób, wymagających montażu, powiększa się o wydatki poniesione na ich montaż (art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT oraz art. 22g ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT). Jednakże, w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, należy:
-
przyjąć wartość początkową wynikającą z ewidencji poprzednika,
-
kontynuować metodę amortyzacji poprzednika
-
oraz uwzględnić sumę dokonanych przez niego odpisów amortyzacyjnych.
Jakie są zasady dotyczące amortyzacji aportów przedsiębiorstw?
Zmieniły się również przepisy dotyczące amortyzacji aportów przedsiębiorstw. W razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:
-
suma ich wartości rynkowej – w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy,
-
różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi – w razie niewystąpienia dodatniej wartości firmy.
Z powyższego przepisu usunięto, z dniem 1 stycznia 2007 r., zapis o wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki. Przepis ten będzie miał zastosowanie tylko wtedy, gdy składniki wchodzące w skład przedsiębiorstwa nie znajdowały się w ewidencji podmiotu wnoszącego wkład.
Pamiętaj, że:
-
jeżeli składniki majątku znajdowały się w ewidencji podmiotu wnoszącego wkład, to:
-
wartość początkową przyjmuje się w kwocie wynikającej z ewidencji poprzednika,
-
kontynuuje się metodę amortyzacji poprzednika oraz uwzględnia sumę dokonanych przez niego odpisów amortyzacyjnych;
-
-
jeżeli składniki majątku nie znajdowały się w ewidencji poprzednika – wówczas stosuje się przepis o łącznej wartości, która zależy od wystąpienia dodatniej wartości firmy
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zmianami);
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst pierwotny: Dz. U. 1992 r., Nr 21, poz. 86; tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654, ze zmianami)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?