Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Od 1 lipca właściciele lub zarządcy domów, bloków, obiektów usługowych w ciągu roku muszą złożyć deklarację dotyczącą tego, czym są one ogrzewane.

Porady prawne

Już 1 lipca rusza CEEB!

Utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przewiduje przegłosowana ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. CEEB ma być istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. Budowa nowego systemu została powierzona GUNB. Docelowo system przyjmie postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej. Utworzenie ewidencji zostało skorelowane z wprowadzanymi zmianami w funkcjonującym programie “Stop Smog”. 

Cele utwaorzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to bardzo ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych, będzie również miejscem gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Dzięki szczegółowym danym o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie. CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do kreowania polityk i programów walki z niską emisją. Problem smogu w naszym kraju występuje od co najmniej kilkudziesięciu lat a zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, które ogrzewane są przez spalanie niskiej jakości paliw są główną przyczyną występowania smogu. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc zarówno organom samorządowym jak i obywatelom w walce ze smogiem.

Aby to się jednak zadziało, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków musi zostać zasilona o dane, które od 1 lipca jesteśmy zobowiązani podać, składając deklarację.

Deklaracja dot. źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych

Deklaracja została stworzona w taki sposób, żeby jej wypełnienie nie było skomplikowane i zajmowało kilka minut. Formularz deklaracji można znaleźć pod adresem https://zone.gunb.gov.pl/.  

Już od 1 lipca przeszkoleni i uwierzytelnieni urzędnicy mają wspierać właścicieli i zarządców budynków w wypełnieniu ustawowego obowiązku składania deklaracji dot. źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Obejrzyj film promocyjny


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika