Co pozostaje po kontroli skarbowej?

Czym kończy się kontrola skarbowa?

Kontrola skarbowa uregulowana została w ustawie o kontroli skarbowej, a w zakresie tam nieuregulowanym stosuje się doń odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej.

Kontrola skarbowa kończy się:

  1. decyzjÄ… podatkowÄ…,
  2. wynikiem kontroli
  3. albo postanowieniem.

Kiedy kontrola skarbowa kończy się decyzją podatkową?

Kontrola skarbowa kończy się decyzją podatkową, gdy ustalenia dotyczą:

a) ustalenia dotyczÄ… podatków, których okreÅ›lanie lub ustalanie należy do wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci naczelników urzÄ™dów skarbowych, oraz podatku akcyzowego

b) ustalenia dotyczÄ… opÅ‚at i niepodatkowych należnoÅ›ci budżetu paÅ„stwa, których okreÅ›lanie lub ustalanie należy do wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci naczelników urzÄ™dów skarbowych

c) w trakcie toczÄ…cego siÄ™ postÄ™powania kontrolnego zobowiÄ…zanie podatkowe ulegÅ‚o przedawnieniu

Organ kontroli skarbowej kończy postępowanie kontrolne decyzją, o której mowa w Ordynacji podatkowaej, jeżeli kontrolowana spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa albo komandytowo-akcyjna została rozwiązana w trakcie postępowania kontrolnego.

Kiedy kontrola skarbowa koÅ„czy siÄ™ wynikiem kontroli?

Kontrola skarbowa kończy się wynikiem kontroli gdy ustalenia dotyczą:

  • nieprawidÅ‚owoÅ›ci w zakresie celowoÅ›ci i zgodnoÅ›ci z prawem gospodarowania Å›rodkami publicznymi oraz Å›rodkami pochodzÄ…cymi z UE i miÄ™dzynarodowych instytucji finansowych, podlegajÄ…cymi zwrotowi,
  • innych nieprawidÅ‚owoÅ›ci,
  • kontrolowany zÅ‚ożyÅ‚ zgodnie z art. 14c ust. 2 korygujÄ…cÄ… deklaracjÄ™ obejmujÄ…cÄ… w caÅ‚oÅ›ci stwierdzone nieprawidÅ‚owoÅ›ci,

Jeżeli kontrolowany złoży korygującą deklarację w zakresie nieprawidłowości stwierdzonych w postępowaniu kontrolnym zakończonym wynikiem kontroli, o którym mowa wyżej, organ kontroli skarbowej, który wydał wynik kontroli, podejmuje, w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie, zakończone postępowanie kontrolne. Czynności przeprowadzone w postępowaniu kontrolnym, które jest podejmowane, pozostają w mocy.

 

Jakie uprawnienia przysługują kontrolowanemu w związku z wydaniem decyzji podatkowej oraz wyniku kontroli?

Przed wydaniem  decyzji podatkowej lub wyniku kontroli organ kontroli skarbowej wyznacza podatnikowi (kontrolowanemu) 7-dniowy termin do wypowiedzenia siÄ™ w sprawie zebranego materiaÅ‚u dowodowego.

Od decyzji wydanej przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej służy odwołanie do właściwego dyrektora izby skarbowej albo do właściwego dyrektora izby celnej.

W przypadku gdy kontrola skarbowa zakończyła się wydaniem wyniku kontroli podatnik może dochodzić swoich praw tylko na drodze postępowania sądowoadministracyjnego w zakresie, w jakim wynik kontroli dotyczy jego uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 28 wrzeÅ›nia 1991 r. o konroli skarbowej (Dz. U. 1991 r., Nr 100, poz. 442, ze zm)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika