Co pozostaje po kontroli skarbowej?
Czym kończy się kontrola skarbowa?
Kontrola skarbowa uregulowana została w ustawie o kontroli skarbowej, a w zakresie tam nieuregulowanym stosuje się doń odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej.
Kontrola skarbowa kończy się:
- decyzjÄ… podatkowÄ…,
- wynikiem kontroli
- albo postanowieniem.
Kiedy kontrola skarbowa kończy się decyzją podatkową?
Kontrola skarbowa kończy się decyzją podatkową, gdy ustalenia dotyczą:
a) ustalenia dotyczą podatków, których określanie lub ustalanie należy do właściwości naczelników urzędów skarbowych, oraz podatku akcyzowego
b) ustalenia dotyczą opłat i niepodatkowych należności budżetu państwa, których określanie lub ustalanie należy do właściwości naczelników urzędów skarbowych
c) w trakcie toczącego się postępowania kontrolnego zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu
. Organ kontroli skarbowej kończy postępowanie kontrolne decyzją, o której mowa w Ordynacji podatkowaej, jeżeli kontrolowana spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa albo komandytowo-akcyjna została rozwiązana w trakcie postępowania kontrolnego.
Kiedy kontrola skarbowa kończy się wynikiem kontroli?
Kontrola skarbowa kończy się wynikiem kontroli gdy ustalenia dotyczą:
- nieprawidłowości w zakresie celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi oraz środkami pochodzącymi z UE i międzynarodowych instytucji finansowych, podlegającymi zwrotowi,
- innych nieprawidłowości,
- kontrolowany złożył zgodnie z art. 14c ust. 2 korygującą deklarację obejmującą w całości stwierdzone nieprawidłowości,
Jeżeli kontrolowany złoży korygującą deklarację w zakresie nieprawidłowości stwierdzonych w postępowaniu kontrolnym zakończonym wynikiem kontroli, o którym mowa wyżej, organ kontroli skarbowej, który wydał wynik kontroli, podejmuje, w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie, zakończone postępowanie kontrolne. Czynności przeprowadzone w postępowaniu kontrolnym, które jest podejmowane, pozostają w mocy.
Jakie uprawnienia przysługują kontrolowanemu w związku z wydaniem decyzji podatkowej oraz wyniku kontroli?
Przed wydaniem decyzji podatkowej lub wyniku kontroli organ kontroli skarbowej wyznacza podatnikowi (kontrolowanemu) 7-dniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.
Od decyzji wydanej przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej służy odwołanie do właściwego dyrektora izby skarbowej albo do właściwego dyrektora izby celnej.
W przypadku gdy kontrola skarbowa zakończyła się wydaniem wyniku kontroli podatnik może dochodzić swoich praw tylko na drodze postępowania sądowoadministracyjnego w zakresie, w jakim wynik kontroli dotyczy jego uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o konroli skarbowej (Dz. U. 1991 r., Nr 100, poz. 442, ze zm)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?