Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego – co to jest?
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu o kilka do kilkunastu miesięcy. Udogodnienia dla inwestorów i przedsiębiorców budowlanych to efekt nowelizacji Prawa budowlanego (zawartego w tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego).
Na rządowym portalu lub aplikacji budownictwo.gunb.gov.pl można pobrać i wypełnić online formularze budowlane, a następnie przesłać je drogą elektroniczną do urzędu. W 2021 r. przedsiębiorcy będą mogli poprzez e-budownictwo złożyć wnioski o pozwolenie na budowę.
Cyfryzacja polskiej gospodarki – priorytet rządu
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to kolejny krok w – priorytetowym dla rządu – programie cyfryzacji polskiej gospodarki.
Online można składać wnioski o dowód osobisty, zameldować się, otrzymać e-zwolnienie, e-receptę, a także jeździć samochodem bez dowodu rejestracyjnego czy sprawdzić liczbę punktów karnych. W ciągu kilku lat korzystania przez Polaków z profilu zaufanego liczba jego użytkowników wzrosła z 400 tys. do 5 mln Polaków.
Cyfryzacja budownictwa – dla kogo?
Realizacja online procesu inwestycyjno-budowlanego to wyjście naprzeciw wieloletnim oczekiwaniom przedsiębiorców budowlanych, a także inwestorów prywatnych. Na wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów skorzystają inwestorzy czy inżynierowie. To także idealne rozwiązanie w okresie pandemii koronawirusa.
10 formularzy budowlanych do złożenia online
Drogą elektroniczną można zgłosić:
- roboty budowlane,
- termin rozpoczęcia robót budowlanych,
- rozbiórki,
- wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
- wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
- wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
- wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
- zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Cyfrowa dokumentacja budowlana – jak to zrobić?
Portal e-budownictwo udostępnia formularze elektroniczne, które należy:
- wypełnić online,
- podpisać za pośrednictwem platformy e-PUAP, korzystając z profilu zaufanego,
- przesłać elektronicznie do urzędu.
Od listopada cyfryzacja dokumentów planistycznych
Nowe przepisy w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wchodzące w życie 31.10.2020 r. pozwolą obywatelom i przedsiębiorcom na łatwiejszy dostęp do danych planistycznych za pośrednictwem internetu. Przygotowane regulacje oznaczają uporządkowanie procesu cyfryzacji dokumentów planistycznych i włączenie w niego wszystkich samorządów. Zmianę tę zaprojektowaliśmy z myślą o przyspieszeniu procesu inwestycyjno-budowlanego.
Kiedy kolejne etapy cyfryzacji budownictwa?
Upraszczając proces inwestycyjno-budowlany za pomocą serwisu e-budownictwo, rząd planuje wprowadzić w 2021 r.:
- Elektroniczny Dziennik Budowy,
- nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane,
- konta inwestora,
- złożenie wniosku o pozwolenie na budowę,
- nowy, zmodernizowany Rejestr wydanych wniosków i decyzji, który będzie gromadził informacje nt. wszystkich elektronicznych wniosków
- elektroniczne wnioski w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Jakie korzyści płyną z cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego?
Postulat cyfryzacji procesu budowlanego od wielu lat podnoszą różne środowiska związane z budownictwem. Potrzebę tę dodatkowo uwypukliła pandemia Covid-19.
Drogę do tych działań otwierają zmiany w prawie, których projekt – po przyjęciu w miniony wtorek przez rząd – czeka teraz na rozpatrzenie przez Sejm. Chodzi o projekt noweli Prawa budowlanego zawarty w tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego.
Jednocześnie zachowana zostanie dotychczasowa – papierowa postać – dokumentacji składanej do organów administracji budowlanej. Zainteresowany będzie miał od tej pory możliwość wyboru, czy chce w procesie budowlanym kontaktować się z organem w postaci elektronicznej, czy papierowej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?