Pozostałe

Czy pracodawcy w Niemczech mogą czytać maile podwładnych?

Niektórzy pracodawcy dają do dyspozycji podwładnych firmowe konta mailowe. Czy mają oni jednak prawo do zaglądania do skrzynek mailowych pracowników i czytania zapisywanych tam listów? Pytanie jest o tyle ważne, że niektórzy pracownicy używają firmowych maili również do korespondencji prywatnej, przez co istnieje ryzyko, iż pracodawca przeczyta również te maile.

Czy pracodawcy w Niemczech mogą czytać maile podwładnych?

Generalnie pracodawcy w Niemczech mają prawo do zaglądania do firmowych skrzynek mailowych podwładnych. Jeśli pracodawca ogranicza się do kontroli korespondencji firmowej, to z punktu widzenia prawa nie można mu nic zarzucić. Pracodawca nie łamie bowiem takim postępowaniem w żaden sposób prawa osobistego (niem. das Persönlichkeitsrecht) pracownika, które jest chronione przez konstytucję (niem. das Grundgesetz).

Inaczej ma się to w sytuacji, kiedy pracodawca dopuszcza się czytania korespondencji prywatnej podwładnych. Takie postępowanie może stanowić pokrzywdzenie konstytucyjnego prawa osobistego pracownika. Mimo to, w niektórych sytuacjach nawet czytanie prywatnych maili podwładnych może być uzasadnione. Wszystko zależy od okoliczności danego przypadku. W Niemczech uzasadnione jest czytanie prywatnej korespondecji podwładnych przez pracodawcę, jeśli jest to konieczne do zapobieżenia poniesienia strat finansowych przez firmę (w ten sposób zadecydował Krajowy Sąd Pracy w Berlinie – Brandenburgu, wyrok z dnia 16.02.2011, sygnatura akt 4 Sa 2132/10). W tym kontekście należy również zwrócić uwagę na to, iż współpracownicy, którzy używają firmowych skrzynek mailowych do korespondencji prywatnej, sami w głównej mierze przyczyniają się do naruszenia ich prawa osobistego.

Oprócz tego należy pamiętać, że w takich przypadkach nie znajdują zastosowania specjalne przepisy do ochrony tajemnicy telekomunikacyjnej, patrz § 88 ustęp II i III ustawy telekomunikacyjnej (niem. das Telekommunikationsgesetz). Pracodawcy, którzy dają do dyspozycji pracowników firmowe skrzynki mailowe nie są bowiem operatorami telekomunikacyjnymi w myśl ustawy (decyzja Krajowego Sądu Pracy w Berlinie – Brandenburgu, wyrok z dnia 16.02.2011, sygnatura akt 4 Sa 2132/10).

Autor: Adam Gaik, Prawo w Niemczech, Facebook.com/Dojczland.info

Obserwuj nas na:

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: