Więcej dopłat do składek ubezpieczeń upraw

Nowelizacja przepisów zakłada rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez producentów rolnych, o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę oraz doprecyzowania uprawy gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw.

Co przewiduje ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich?

Głównym celem ustawy jest umożliwienie rolnikom uzyskania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych, gorczycy i roślin zielarskich oraz podwyższenie limitów stawek dopłat do ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.

Porady prawne

W tym celu w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wprowadza się:

  • rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez producentów rolnych, o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw;
  • franszyzę (kwota redukująca odszkodowanie) nie większą niż 35% sumy ubezpieczenia w odniesieniu do upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek;
  • zmianę limitów stawek dopłat do ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek w zależności od klasy bonitacyjnej gleby z 9%, 12% i 15% sumy ubezpieczenia na 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia z równoczesnym ograniczeniem prowizji dla dystrybutora ubezpieczeń do 3% składki z tytułu ubezpieczenia tych upraw;
  • zmianę nazwy „rośliny strączkowe” na nazwę „bobowate grubonasienne (rośliny strączkowe)”;
  • zmianę definicji „szkody spowodowanej przez przymrozki wiosenne”, wskazując, iż są to szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0 stopni C, w okresie, nie jak do tej pory od 15 kwietnia, a od dnia 1 kwietnia do dnia 30 czerwca.

Poza tym ustawa w art. 2 przewiduje, że zakłady ubezpieczeń, z którymi minister właściwy do spraw rolnictwa zawarł na 2025 r. umowy w sprawie dopłat, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, przedstawią temu ministrowi zaktualizowane oferty z warunkami ubezpieczenia upraw i zwierząt w zakresie, o którym mowa w art. 9 ust. 4 pkt 4–7 i 10 tej ustawy, w odniesieniu do upraw słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych lub roślin zielarskich, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy, w terminie do dnia 15 lutego 2025 r., minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, maksymalne sumy ubezpieczenia na rok 2025 dla upraw słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych i roślin zielarskich.

Nowelizacja w art. 5 przewiduje, że w 2025 r. dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia upraw słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, bobowatych drobnonasiennych i roślin zielarskich wynosi 65 % składki do 1 ha uprawy.

Natomiast zgodnie z art. 6 ustawy przepisy art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 3 i 9, art. 5 ust. 2 pkt 1 i ust. 5 pkt 1a oraz art. 6 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą oraz przepisy art. 3 ust. 3 pkt 10 i art. 5 ust. 2 pkt 1a ustawy zmienianej w art. 1 stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem zmiany programu pomocy dotyczącego dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz częściowego dofinansowania odszkodowań wypłacanych producentom rolnym w związku z suszą (reasekuracja).

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

Ustawa przewiduje wejście w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika