E-wizyta w ZUS

Załatwiaj sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu. Umów się na e-wizytę w ZUS - już w całej Polsce.

Na e-wizytę możesz umówić się tylko do placówki ZUS, która jest dla Ciebie właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli jesteś płatnikiem składek umów się do ZUS właściwego ze względu na adres Twojej firmy.

E-wizyta to wideorozmowa z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niej możesz załatwić swoje sprawy bez wychodzenia z domu. Wideorozmowa z pracownikiem ZUS jest bezpłatna.

Na e-wizytę możesz umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30. Aby zarezerwować wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie, wejdź na link do e-wizyty.

Obejrzyj na YouTube "Odwiedź nas bez wychodzenia z domu - e-wizyta"

Podczas rezerwacji

  • podaj swoje dane,
  • wybierz dzień i godzinę spotkania,
  • wybierz temat spotkania.

Obejrzyj na YouTube, jak umówić e-wizytę.

Przygotuj się do e-wizyty

Miejsce i urządzenie

Wybierz prywatne, ciche miejsce z neutralnym tłem, np. jasną ścianą. Wykorzystaj urządzenie z kamerą: komputer, laptop, tablet lub telefon.

Dowód osobisty

Jeśli chcesz uzyskać informacje w indywidualnej sprawie, przygotuj swój dokument tożsamości - zostanie zweryfikowany w trakcie e-wizyty.

Udział osób trzecich

W e-wizycie może brać udział tylko ten opiekun Klienta, którego dane podano przy rezerwacji e-wizyty.

Sprawdź przed e-wizytą

Będą Ci potrzebne komputer lub inne urządzenie z dostępem do Internetu, mikrofonem i kamery. Jeśli chcesz umówić się na e-wizytę z pracownikiem ZUS, musisz mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. Twój sprzęt powinien spełniać następujące minimalne wymagania:

  • komputer z systemem Windows:
    • Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1 i nowszym; upewnij się, że sterowniki są aktualne,
    • dwurdzeniowy procesor Intel 2.XX GHz lub procesor AMD (co najmniej 4 GB pamięci RAM),
  • komputer Mac:
    • MacOS 10.12 lub nowszy,
    • procesor Intel (co najmniej 2 GB pamięci RAM).
  • iPhone i iPad – iOS 12.0 i nowsze oraz iPadOS 13.1 i nowsze,
  • smartfony z systemem Android – Nougat 7.0 i nowsze (co najmniej 2 GB pamięci RAM),
  • Internet – ostatnie dwie główne wersje jednej z tych przeglądarek: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari i Microsoft Edge na komputerach z systemem Windows, Mac lub Linux.
  • kamera z minimalną rozdzielczością 1280x720.
  1. Nie powinieneś uczestniczyć w e-wizycie w miejscach publicznych, gdzie panuje duży hałas i w zasięgu kamery mogą pojawić się osoby trzecie.
  2. Ustaw kamerę tak, aby tło było neutralne (np. ściana). Twoja twarz powinna być dobrze oświetlona.
  3. Nie zarezerwujesz wizyty, jeśli nie zaznaczysz okienka z oświadczeniem, że rozpowszechnianie wizerunku pracownika ZUS prowadzącego e-wizytę wymaga jego zgody.
  4. W e-wizycie może brać udział osoba trzecia, tylko jeśli jest Twoim opiekunem faktycznym lub prawnym. Na etapie rezerwacji e-wizyty zaznacz, że w wizycie weźmie udział opiekun. Podaj jego imię i nazwisko.
  5. Jeśli chcesz uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, przygotuj swój dokument tożsamości. Będziesz musiał go pokazać podczas e-wizyty. Pracownik może zadać Ci dodatkowe pytania, aby Cię uwierzytelnić.
  6. W trakcie e-wizyty nie wychodź poza zasięg kamery – bez uzasadnionej przyczyny. Może to spowodować, że pracownik ZUS zakończy e-wizytę.
  7. Nie udostępniaj innym osobom zrzutów z ekranu oraz nagrań z e-wizyty.
  8. Gdy e-wizyta się przedłuża, pracownik ZUS może Cię poinformować, że e-wizyta dobiega końca. Pracownik może ją zakończyć ze względu na kolejne zaplanowane spotkanie z klientem.

Jak zarezerwować e-wizytę?

  1. Link do rezerwacji e-wizyty znajdziesz na stronie www.zus.pl
  2. Kliknij na link, aby przejść na stronę do rezerwacji e-wizyty. Będziesz mógł zarezerwować dwa rodzaje e-wizyty: samodzielną albo z opiekunem faktycznym lub prawnym.
  3. Aby zarezerwować e-wizytę samodzielną, podaj swoje dane:
  • imię,
  • nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • kod pocztowy miejsca zamieszkania (obsłuży Cię pracownik oddziału obsługującego ten adres); jeśli jesteś płatnikiem składek, podaj kod pocztowy siedziby swojej firmy.
    4.    Żeby zarezerwować e-wizytę z opiekunem faktycznym lub prawnym, zaznacz odpowiednią opcję oraz podaj imię i nazwisko opiekuna.
    5.    Wybierz obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE, docelowo również doradca ds. ulg i umorzeń.
    6.    Wybierz termin e-wizyty z dostępnych w kalendarzu: dzień i godzinę.Możesz wybrać któryś z proponowanych terminów e-wizyty (kliknij na dany termin) lub kliknąć przycisk „Znajdź nowy wolny termin” (wówczas aplikacja wyszuka kolejne wolne terminy do wyboru).
    7.    Gdy wybierzesz termin e-wizyty, pojawi się okno wyboru z komunikatem o  przetwarzaniu danych osobowych, zgodzie na nagrywanie e-wizyty oraz o nierozpowszechniniu wizerunku pracownika ZUS.
    8.    Gdy wyrazisz tę zgodę (zaznaczysz okienko wyboru), otrzymasz e-mail z linkiem do e-wizyty. W mailu podane zostaną również zasady komunikacji, sposób przygotowania do e-wizyty, informacje o RODO, o nagrywaniu e-wizyty oraz o czasie jej trwania (do 20 min).
    9.    Możesz anulować termin e-wizyty.
    10.    Dzień przed spotkaniem otrzymasz sms z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu.
    11.    W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem otrzymasz mail, kliknij link otrzymany w mailu – połączysz się wtedy z pracownikiem ZUS.
    12.    Aby uzyskać dane ze swojego konta:
  • podaj swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL,
  • pokaż do kamery dokument tożsamości stroną ze zdjęciem, pod wieloma kątami z obu stron dokumentu, aby sprawdzić jego autentyczność,
  • odpowiedz na dodatkowe pytania uwierzytelniające.
    13.    Możesz wystąpić w imieniu innej osoby tylko w sytuacji, gdy stosowne pełnomocnictwo zostało zarejestrowane w ZUS.
    14.    Podczas e-wizyty z pracownikiem ZUS możesz:
  • uzyskać informacje ogólne w zakresie obowiązujących przepisów prawa,
  • otrzymać informacje na temat zasad wypełniania, kompletowania i składania wniosków/dokumentów,
  • uzyskać informacje o usługach doradczych, np. doradcy emerytalnego, w tym dotyczące prognozowanej kwoty przyszłej emerytury oraz doradcy ds. ulg i umorzeń,
  • złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń (zaświadczenie zostanie wysłane na adres zapisany na koncie klienta w ZUS),
  • potwierdzić tożsamość, aby zaufać niezaufany profil PUE,
  • dostać wsparcie w założeniu profilu PUE.

Podczas e-wizyty nie możesz złożyć żadnych wniosków dotyczących zmiany danych indentyfikacyjnych i adresowych oraz rachunku bankowego. Nie potwierdzisz również Profilu Zaufanego ePUAP.

Instrukcja do pobrania (zawiera zrzuty z ekranu) - plik docx 958kb.

Obejrzyj na YouTube jak umówić e-wizytę.

W jaki sposób połączyć się z pracownikiem ZUS na umówioną e-wizytę?

ZUS wyśle Ci link na adres e-mail, który podasz podczas rejestracji. W dniu spotkania kliknij ten link. Otworzy się okno przeglądarki nternetowej i rozpocznie się połączenie wideo. Nie musisz logować się do żadnego systemu.

Kto może skorzystać z e-wizyty?

Każdy, kto na www.zus.pl zarezerwował termin wizyty i ma odpowiedni sprzęt z dostępem do internetu, kamerą i mikrofonem.

Czy podczas e-wizyty muszę być w domu?

Nie, jednak pomieszczenie, w którym będziesz rozmawiać, nie może znajdować się w miejscu publicznym, w którym panuje duży hałas. W zasięgu kamery nie może być nikogo poza Tobą. W trakcie rozmowy nie wychodź poza zasięg kamery bez uzasadnionej przyczyny. Jeśli wyjdziesz poza kadr, nasz pracownik może zakończyć rozmowę. Twoja twarz powinna być dobrze oświetlona, a tło za Tobą – neutralne. 

Czy z e-wizyty mogę skorzystać za pomocą telefonu?

Tak, jeśli Twój telefon ma dostęp do internetu, kamerę i mikrofon.

Co, jeśli nie uda się w umówionym dniu skorzystać z e-wizyty. W jaki sposób można odwołać spotkanie?

Jeśli chcesz odwołać swoją e-wizytę, kliknij w link [Zrezygnuj z e-wizyty]. Link znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację.

Czy mogę odbyć e-wizytę w imieniu mojej babci?

Tak. Możesz skorzystać z e-wizyty w imieniu innej osoby, ale tylko jeśli masz pełnomocnictwo zarejestrowane w ZUS. Przed rozpoczęciem e-wizyty nasz pracownik sprawdzi Twoje pełnomocnictwo.

Czy mogę pomóc mojej babci odbyć e-wizytę?

Tak. Jeśli jesteś opiekunem faktycznym lub prawnym babci. Przy rejestracji zaznacz, że będziesz brać udział w spotkaniu.

Czy podczas e-wizyty będzie można potwierdzić profil na PUE?

Tak. Pracownik ZUS potwierdzi Twoją tożsamość, a następnie będzie mógł uwierzytelnić Twój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika