Podatek dochodowy od osób fizycznych

Jak odliczyć od dochodu darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej w UE?

Niewielu podatników wie, że za można odliczać od dochodu wartość darowizn, przekazanych od początku 2007 roku na rzecz organizacji pożytku publicznego działających w państwach Unii Europejskiej.

Jak dokonać odliczenia od dochodu darowizny na rzecz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego działających w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej?

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają możliwość odliczenia od dochodu darowizny na rzecz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego działających w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Odliczenia takiego dokonuje się w zeznaniu rocznym w składanym do 30 kwietnia roku następnego.

Można odliczyć od dochodu do opodatkowania wartość przekazanej darowizny do wysokości 6% dochodu darczyńcy.

Podatnicy, którzy skorzystali z odliczenia od dochodu darowizny na rzecz organizacji, mającej siedzibę w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są obowiązani wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc odliczyć taką darowiznę od dochodu?

Podatnicy powinni wiedzieć, że prawo do odliczenia darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej jest uzależnione od spełnienia kilku warunków:

  • podatnik musi okazać oświadczenie tej organizacji, że na dzień przekazania darowizny była ona organizacją równoważną polskim organizacjom pożytku publicznego,

  • musi istnieć podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, dająca polskim organom podatkowym możliwość uzyskania informacji podatkowych od państwa, na terenie którego dana organizacja ma siedzibę,

  • darowizny te będzie trzeba udokumentować dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji lub – jeśli jest to darowizna inna niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (art. 26 ust. 1 pkt 6e i art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT). 

Podstawa prawna:

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 18.10.2011

    Odliczenia od podstawy opodatkowania

    Podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych stanowi dochód pomniejszony o określone w przepisach odliczenia.

  • 14.2.2008

    Oddaj 1 % swojego podatku na cele charytatywne! - do 2006 r.

    Od 1 stycznia 2004 roku prawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 27d, stanowiący, że polscy podatnicy mogą przekazywać 1 % swojego podatku na rzecz organizacji (...)

  • 15.3.2017

    Szansa na 1% dla spóźnionych NGO

    Ustawa z dnia 10 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie daje szansę na 1% podatku organizacjom pożytku publicznego, które spóźnią (...)

  • 15.3.2017

    Jak przekazać 1% podatku?

    Podatnicy także w tym roku mogą zadecydować o przekazaniu 1% swojego podatku za 2016 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą wybrać spośród 8531 podmiotów. Do końca (...)

  • 25.1.2019

    Odliczenie od dochodu darowizn w CIT

    Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala odliczyć od dochodu do opodatkowania określone darowizny na cele pożytku publicznego i kultu religijnego oraz darowizny (...)