Jak określić czas pracy lektora pracującego w szkole językowej - opinia prawna
Stan faktyczny
Jak określić dopuszczalny czas pracy przez lektora prywatnej szkoły językowej nie mającej statusu placówki oświatowej? Moi lektorzy są skłonni opierać się o prawo oświatowe - uważam, że nie mają racji? Czy dojazd do miejsca wykładów oddalonego o 7 km od siedziby firmy powinien wchodzić w składową czasu pracy, tj. czy dolicza się go do czasu pracy? Kwestia dotyczy głównie kilku osób, które mają status długoterminowej umowy zlecenia oraz osób zatrudnionych na umowę o pracę w rozumieniu kodeksu pracy.

Opinia prawna
Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela ustawie podlegają w zakresie w niej określonym m.in. nauczyciele zatrudnieni w:
przedszkolach publicznych, szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.
Szkoła językowa organizująca kursy językowe nie jest szkołą w rozumieniu ustawy o systemie oświaty ani też placówką, o której mowa w cytowanym wyżej przepisie chyba, że można ją zakwalifikować (ze względu na dodatkowe pełnione funkcje, spełniane cele) do jednej z poniżej wymienionych grup placówek. Placówkami w rozumieniu ustawy o systemie oświaty są:
placówki oświatowo-wychowawcze, w tym szkolne schroniska młodzieżowe, umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego,
placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych,
placówki artystyczne - ogniska artystyczne umożliwiające rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych,
poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz inne, w tym poradnie specjalistyczne udzielające dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu,
młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania,
biblioteki pedagogiczne.
W takim jednak przypadku rozpoczęcie działalności oświatowej uzależnione byłoby od uprzedniego wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Z krótkiego opisu stanu faktycznego można jednak wywnioskować, że prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (tymczasem prowadzenie szkoły lub placówki nie jest działalnością gospodarczą), a więc prowadzona przez Pana działalność jest inną działalnością oświatową, niż ta przewidziana ustawą o systemie oświaty.
Skoro prowadzona przez Pana „szkoła” nie jest ani szkołą, ani placówką w rozumieniu ustawy o systemie oświaty to do nauczycieli (lektorów) zatrudnionych w Pańskiej „szkole” nie będzie się stosowało przepisów ustawy Karta Nauczyciela, lecz przepisy kodeksu pracy albo jak w przypadku nauczycieli związanych umową zlecenia, przepisy kodeksu cywilnego.
Co się tyczy kwestii wliczania do czasu pracy czasu przejazdu na trasie siedziba administracyjna szkoły - miejsce prowadzenia wskazać należy, iż w myśl przepisu art. 128 ust. 1 kodeksu pracy czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania prac. Jeśli zatrudnieni przez Pana lektorzy wykonują obowiązki pracownicze dwóch miejscach, to jest zarówno w siedzibie administracyjnej jak i w miejscu prowadzenia wykładów wówczas czas przemieszczania się między tym miejscami będzie się wliczał do czasu pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?