Jak przekazać 1% podatku?

Podatnicy także w tym roku mogą zadecydować o przekazaniu 1% swojego podatku za 2016 rok na rzecz organizacji pożytku publicznego. Mogą wybrać spośród 8531 podmiotów. Do końca kwietnia (w 2017 r. do 2 maja) mamy czas na złożenie zeznania podatkowego za poprzedni rok, a także na wybór organizacji pożytku publicznego, której możemy przekazać 1% naszego podatku.  

Jak znaleźć organizację?

Ponad 8 500 organizacji pozarządowych w Polsce ma status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że podatnicy mogą im przekazywać 1% podatku dochodowego. Wykaz organizacji znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Wykaz jest co miesiąc aktualizowany. Przed podjęciem decyzji o wyborze organizacji należy sprawdzić, czy nadal w nim figuruje. Może bowiem okazać się, że w marcu była na wykazie, a w kwietniu została z niego wykreślona. 

Wykaz jest również zamieszczony na stronie bazy.ngo.pl. Tu został wyposażony w wygodną wyszukiwarkę. Dzięki niej możemy znaleźć np. hospicja w Warszawie czy schroniska dla zwierząt w Krakowie. 

Jak przekazać 1%? 

Od 2004 roku wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego, ale nie więcej niż do wysokości 1% należnego podatku.

W zeznaniu PIT należy wpisać numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wybranej organizacji oraz wysokość deklarowanej kwoty (która nie może wynosić więcej niż 1% podatku należnego) i złożyć je w swoim urzędzie skarbowym (osobiście, pocztą lub przez Internet). Jeśli składamy PIT przez Internet, to przekazanie 1% jest łatwiejsze, ponieważ system pomaga w jego wyliczeniu.

Czy emeryci i renciści też mogą przekazać 1%? 

Emeryci i renciści, chcący podzielić się swoim podatkiem, wypełniają PIT-37, na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS. Także więc podatnicy, którzy otrzymują od organu rentowego roczne obliczenie podatku (PIT-40 lub PIT-40A) mają możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego rozliczenia samodzielnie złożą zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Jednak to się zmieni - będą mogli skorzystać z ułatwienia. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że od 15 marca będą oni mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy, na podstawie dokumentów, dostarczonych przez ZUS. 

Ile osób korzysta z tej możliwości?

W ubiegłym roku wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego złożyło 13,2 mln Polaków, co stanowiło 49% ogólnej liczby podatników.  Przekazali oni łącznie ponad 617,5 ml złotych.

Podstawa prawna: 

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika