Jak uzyskać interpretację indywidualną prawa podatkowego?
Interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są teraz przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeśli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego. Taka urzędowa interpretacja chroni bowiem zainteresowanego, który się doń zastosował, przed negatywnymi konsekwencjami (np. podatkowymi i karnoskarbowymi) późniejszej innej wykładni przepisów przez organ rozpatrujący jego sprawę.
Formularze wniosków o interpetację
Wniosek o wydanie interpretacji można złożyć na formularzu ORD-IN, ORD-IN/A lub ORD-WS, ODR-WS/A, ORD-WS/B.
- formularz ORD-IN - (obowiązuje od 01.03.2017 r.),
- załącznik ORD-IN/A - (obowiązuje od 01.03.2017 r.),
- formularz ORD-WS - (obowiązuje od 01.03.2017 r.),
- załącznik ORD-WS/A - (obowiązuje od 01.03.2017 r.),
- załącznik ORD-WS/B - (obowiązuje od 01.03.2017 r.).
Gdzie złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?
Ponieważ organem właściwym do wydawania interpretacji indywidualnych jest obecnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, do niego należy kierować wnioski o interpretacje. Wnioski można składać osobiście w Krajowej Informacji Skarbowej lub wysłać je pocztą na adres:
Krajowa Informacja Skarbowa
ul. Teodora Sixta 17
43-300 Bielsko-Biała
Opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej
Opłata wynosi nadal 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku.
Numer konta bankowego
Krajowa Informacja Skarbowa: 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000.
Termin wydania interpretacji indywidualnej
Zgodnie z ustawą - Ordynacja podatkowa interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Do trzymiesięcznego terminu nie są wliczane terminy przewidziane dla dokonania określonych czynności np. wezwania do uzupełnienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?