Jak wykorzystać dane publiczne?
Z informacji dostępnych na portalu danepubliczne.gov.pl można korzystać w swoich badaniach, w działalności gospodarczej, można na nich oprzeć swoją działalność biznesową. Sprawdź, czy są tam zasoby, które cię interesują.
Co to jest Centralne Repozytorium Informacji Publicznej (serwis danepubliczne.gov.pl)?
Danepubliczne.gov.pl to państwowy portal otwartych danych, który umożliwia każdemu zainteresowanemu bezpłatny dostęp do informacji publicznej z różnych kategorii, jak np. oświata, budżet i finanse, środowisko, społeczeństwo.
Na portalu można znaleźć przede wszystkim dane publiczne, które mają potencjał dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz dalszego wykorzystywania w produktach, usługach czy aplikacjach. Większość danych udostępnianych jest w otwartych formatach umożliwiających ich maszynowy odczyt, a niektóre – przez interfejs programistyczny API.
Dane z portalu można ponownie wykorzystywać bez konieczności składania wniosku. Wniosek trzeba złożyć tylko wtedy, gdy chce się wykorzystywać dane na warunkach innych niż określone dla konkretnego zasobu. Większość danych udostępniona jest jednakże bez warunków lub z minimalnymi warunkami, np. z obowiązkiem poinformowania o źródle i czasie wytworzenia oraz pozyskania informacji.
Portal zawiera wiele przydatnych funkcji. Zbiory danych możesz przeszukiwać według kategorii, dostawcy danych, słów kluczowych, a także wpisując frazę w wyszukiwarce. Wyniki wyszukiwania można dodatkowo filtrować, aby dotrzeć do interesujących danych.
Zaawansowani użytkownicy (np. twórcy aplikacji, programiści) mogą skorzystać z interfejsu programistycznego (API).
Nie trzeba się rejestrować, żeby korzystać z serwisu, ale jeżeli zainteresowany założy konto w serwisie, to będzie miał dostęp do dodatkowych funkcjonalności, np. wygodnego śledzenia aktualizacji danych.
Co można załatwić dzięki CRIP?
Dzięki CRIP:
- można ponownie wykorzystywać dane publiczne bezpłatnie i bez konieczności składania wniosku,
- ma się dostęp do danych publicznych w otwartych formatach, umożliwiających ich maszynowy odczyt,
- można dowiedzieć się, jakie aplikacje powstały w oparciu o wykorzystane dane publiczne,
- można zaproponować nowe zestawy danych, których nie znaleziono na danepubliczne.gov.pl.
Historia serwisu
Serwis działa od maja 2014 r. Od maja 2015 r. CRIP działa w obecnej wersji dostępnej na stronie danepubliczne.gov.pl.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r., poz. 1198, z późń. zm.);
- ustawa z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r., poz. 352).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?