Jak złożyć wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)?
Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe (PFR) w 2017 roku
Usługa [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016 jest już dostępna.
Wstępnie wypełnione zeznania podatkowe za 2016 rok:
- PIT-37- sporządzane będzie na podstawie informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz informacji od organów rentowych: PIT-40A/11A,
- PIT-38 - dotyczące rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, sporządzane będzie na podstawie informacji PIT-8C.
Wstępnie wypełnione zeznanie w 2017 r. [PFR] PIT-37 adresowane jest zatem do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2016 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Natomiast Wstępnie wypełnione zeznanie [PFR] PIT-38 za rok 2016 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2016 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).
Nadal dostÄ™pne pozostaje skÅ‚adanie zeznaÅ„ podatkowych na dotychczasowych zasadach – drogÄ… elektronicznÄ… do systemu e-Deklaracje lub papierowo.
Poza tym od 15 marca 2017 r. na stronie Portalu Podatkowego uruchomiona została nowa usługa udostępnienia zeznania podatkowego PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ oraz złożenia oświadczenia o przekazanie 1% podatku na rzecz OPP (PIT-OP).
Co to jest PFR?
Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów udostÄ™pniÅ‚o podatnikom usÅ‚ugÄ™ wstÄ™pnie wypeÅ‚nionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) PIT-37 do rozliczenia za rok 2014.
UsÅ‚uga wstÄ™pnie wypeÅ‚nionego zeznania podatkowego PFR polega na udostÄ™pnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego – w 2017 roku bÄ™dzie to PIT-37 i PIT-38 za rok 2016. PFR to dodatkowe uÅ‚atwienie przy skÅ‚adaniu zeznania podatkowego, tak by byÅ‚o jeszcze prostsze, gdyż podatnik nie musi sam wypeÅ‚niać zeznania podatkowego – robi to za niego administracja skarbowa.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) to propozycja rozliczenia rocznego za rok 2016 PIT-37 i PIT-38, udostępniana przez administrację skarbową, przygotowana wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. PFR PIT-37 sporządzany jest na podstawie informacji z PIT-11, PIT-8C i PIT-R, PIT-40A/11A za 2016 r., a PIT-38 na podstawie informacji PIT-8C.
UsÅ‚uga ta nie polega na tym, że to administracja skarbowa skÅ‚ada za nas zeznanie – jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której podatnik może skorzystać bÄ…dź nie. Jeżeli podatnik skorzysta z usÅ‚ugi PFR, to powinien sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostÄ™pnionym zeznaniu oraz podpisać i wysÅ‚ać deklaracjÄ™. Może także uzupeÅ‚nić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotÄ™ 1% dla wskazanÄ… przez siebie OrganizacjÄ™ Pożytku Publicznego. JeÅ›li podatnik otrzymaÅ‚ przychody, które nie zostaÅ‚y ujÄ™te w udostÄ™pnionym PFR, to powinien je dopisać.
Wstępnie wypełnione zeznanie ma ograniczać do minimum nasz obowiązek związany z rozliczeniem rocznym. Pozwala uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników oraz zapewnia wygodę, prostotę i szybkość składania rocznego PIT.
Jakie dane zawiera udostępnione zeznanie PIT-37 i PIT-38 z wykorzystaniem usługi PFR?
Udostępnione przez administrację podatkową zeznanie PIT-37 w ramach usługi PFR zawiera wszystkie kwoty z informacji o dochodach PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A przekazanych jej przez płatników oraz organy rentowe. Natomiast udostępniony w ramach usługi PFR PIT-38 zawiera kwoty o przychodach i kosztach uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych wynikających z informacji PIT-8C.
Zeznania PIT-37 i PIT-38 zawierają również ostatni zgłoszony do administracji podatkowej przez podatnika adres zamieszkania, który może być zmieniony.
Jakie dane są potrzebne do pobrania i wysłania PFR?
Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe, należy przygotować następujące dane:
- identyfikator podatkowy – PESEL albo NIP;
- imiÄ™ i nazwisko;
- datÄ™ urodzenia;
- kwotę przychodu za 2016 r. niezbędną do autoryzacji i pobrania PFR:
- dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A,
- dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C;
- podpis elektroniczny niezbędny do podpisania zeznania - tj.:
- kwotÄ™ przychodu za 2015 r., albo
- profil zaufany ePUAP, albo
- kwalifikowany podpis elektroniczny;
- adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujÄ…cy" pozwalajÄ…cy na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO.
Gdzie znaleźć PFR i co trzeba zrobić, żeby wysłać PFR za 2016 r.?
Żeby skorzystać z PFR, trzeba wykonać kilka kroków.
- wejść na zakładkę Pobierz PFR PIT-37 lub Pobierz PFR PIT-38 albo skorzystać z banera znajdującego się na stronie głównej Portalu Podatkowego;
- dokonać wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) w przypadku PIT-37;
- dokonać uwierzytelnienia, wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (dla PFR PIT-37 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, a dla PIT-38 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C),
UWAGA! Po przekroczeniu limitu 5 bÅ‚Ä™dnych prób uwierzytelniania nastÄ™puje automatyczna blokada dostÄ™pu do usÅ‚ugi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „BÅ‚Ä…d pobrania wstÄ™pnie wypeÅ‚nionego zeznania podatkowego (PFR)…". W tej sytuacji można wysÅ‚ać zeznanie, korzystajÄ…c z innych dostÄ™pnych metod – przez e-Deklaracje lub papierowo. - po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródÅ‚owych, na podstawie których przygotowano PFR;
- po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR;
- po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP), należy zeznanie podpisać:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo
- „danymi autoryzujÄ…cymi" (podpisem elektronicznym zapewniajÄ…cym autentyczność deklaracji i podaÅ„ opartym na danych autoryzujÄ…cych), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2015 r., albo
- profilem zaufanym ePUAP;
- należy jeszcze podać adres email, na który wysłany zostanie "kod autoryzujący" niezbędny do sprawdzenia statusu wysłanego zeznania i pobrania UPO.
System weryfikuje wysÅ‚ane zeznanie, nadajÄ…c mu okreÅ›lony status. WyÅ‚Ä…cznie dla dokumentów ze statusem „200" możliwe jest pobranie UPO – UrzÄ™dowego PoÅ›wiadczenia Odbioru.
Aby zatem skorzystać z [PFR] PIT-37, należy:
- wejść na Portal Podatkowy (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) do zakładki Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR], sekcja Pobierz PFR PIT-37, albo kliknąć na baner PFR na stronie głównej Portalu Podatkowego;
- dokonać wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie albo wspólnie z małżonkiem);
- dokonać uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A);
- po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano [PFR] PIT-37;
- po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody niewykazane w zeznaniu, ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP), należy zeznanie podpisać:
- kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym bądź
- „danymi autoryzujÄ…cymi" (czyli podpisem elektronicznym zapewniajÄ…cym autentyczność deklaracji i podaÅ„ opartym na danych autoryzujÄ…cych), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2015 r.
Aby skorzystać z [PFR] PIT-38, należy:
- wejść na Portal Podatkowy (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) do zakładki Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR], sekcja Pobierz PFR PIT-38 lub kliknąć na baner PFR na stronie głównej Portalu Podatkowego;
- dokonać uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2016 r. (sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C);
- po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano [PFR] PIT-38;
- po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (np. przychody niewykazane w zeznaniu, przychody uzyskane poza granicami Polski, ulgi, przekazanie 1% podatku na OPP), należy zeznanie podpisać:
- kwalifikowanym Podpisem Elektronicznym albo
- „danymi autoryzujÄ…cymi" (czyli podpisem elektronicznym zapewniajÄ…cym autentyczność deklaracji i podaÅ„ opartym na danych autoryzujÄ…cych), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2015 r.
Co jest potwierdzeniem złożenia PFR PIT-37 i PIT-38?
Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37 czy PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.
Jak sprawdzić status wysłanej deklaracji?
Po prawidłowym wysłaniu zeznania PIT-37 podatnik otrzyma informację na podany przez siebie adres e-mail, na który zostanie wysłany kod, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu przetworzenia przesłanego zeznania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?